Az átlagosnál magasabb, de a hétfőinél lényegesen alacsonyabb forgalmú kereskedést követően 2,94 százalékkal emelkedett a pesti börze hivatalos indexének, a BUX-nak az értéke. A vezető papírok közül a hétfőn 6,7 százalékos pofont kapó OTP szerepelt a legjobban 3,7 százalékos korrekcióval. A hétfő másik vesztese, a Mol a nap első felében tartani tudta a lépést a bankpapírral, végül azonban "csak" 2,7 százalékkal tudott erősödni. A Richter ennél minimálisan jobban szerepelt, hiszen 3 százalékkal értékelődött fel. A Telekom tulajdonosainak 1,57 százalékkos plusszal kellett beérniük.
A forint szintén korrigált, csak éppen ellentétes irányban. A hétfőn még nagyot menetelő hazai fizetőeszköz annak ellenére "gyengült el" délutánra, hogy az MNB Monetári Tanácsa nem nyúlt a kamathoz. Este 6-kor a forint a 314,6-os szintnél járt az euró ellenében. Egy frankért 290,6, egy dollárért pedig 275,6 forintot kell adni. Ahogy a számokból látszik, a dollár jelentősen erősödni tudott, ami annak köszönhető, hogy az EURUSD kereszt 1,14-ig esett vissza. Kína ugyanis a mai 7,6 százalékos tőzsdei zuhanást követően kamatot vágott, valamint csökkentette a bankok számára előírt kötelező tartalékrátát, ami egyes piaci szereplők szerint növeli a szeptemberi amerikai kamatemelés esélyét. Így a dollár erősödik.
Más kérdés, hogy az amerikai kamatemelés valószínűségének növekedése nem látszik meg a részvénypiacok mozgásán. Az európai vezető indexek 3-6 százalékos pluszban állnak, de a Wall Streeten is 2,5-3,3 százalékos az erősödés.
A kötvénypiacon viszont láthatóak a kamatemelési félelmek erősödése, a vezető gazdaságok 10 éves állampapírjainak hozama 9-15 bázisponttal nőttek. A forintos magyar állampapírok másodpiacán a rövid papírok hozamai lekövették a délelőtti kiváló aukció eredményét, és a 3 hónapos dkj-ék referenciahozama 6, a 12 hónaposoké 7 bázisponttal csökkent. Az éven túli papírok hozamai viszont csak kisebb mértékben mozdultak el.
mfor.hu