9827 ponton állt a hétfői kereskedés végén a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,06 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,26 százalékkal visszaesett, a Shanghai Composite pedig 0,97 százalékos emelkedést mutatott. Néhány ponttal feljebb kapaszkodott a dél-koreai Kospi is, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig 0,91 százalékos lecsorgással zárt.
A nap legfontosabb adata a japán GDP-jelentés volt, mely a harmadik negyedévet illetően 3,9 százalékos növekedést jelzett. A vártnál jobb adat elsősorban a belső fogyasztás élénkülésének volt köszönhető, azonban az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az utolsó negyedévben az export várható lassulása miatt a gazdaság teljesítménye is visszaeshet. A számok megjelenése után a jen gyengült a dollárral szemben, ami jó hír volt a tőzsde számára.
Kínában múlt csütörtökön jelentették be, hogy az infláció több mint kétéves csúcsra emelkedett, a 4,4 százalékos ráta rögtön elindította az esetleges kamatemeléssel kapcsolatos pletykákat a piacon. A hétvégén a kínai nemzeti bank nem döntött a kamat emeléséről, az elemzők azonban továbbra is szigorításra számítanak. A Bloomberg múlt heti elemzői konszenzusa szerint a jelenlegi 5,56 százalékos kínai alapkamat még az idén 5,81 százalékra emelkedhet.
Az elszálló kínai infláció mellett a múlt héten az európai államok adósságproblémái voltak a piacok középpontjában, főleg az ír és a portugál kötvényekért aggódtak a hétvége előtt. Az elemzők egy része szerint elkerülhetetlen lesz, hogy a két ország a görögökhöz hasonlóan az EU-hoz forduljon segítségért. Írországgal kapcsolatban péntek este olyan hírek jelentek meg, melyek szerint máris kérték az uniós segítséget, ezt azonban egyelőre cáfolták. Az EU pénzügyminiszterei kedden és szerdán találkoznak Brüsszelben, akkor döntés születhet a további lépésekről is.
mfor.hu