A China Securities Journal első oldalán megjelent beszámoló szerint a jüan felértékelésére az elszabaduló infláció, és a részvény- és ingatlanpiaci buborékok veszélye miatt van szükség. Az erősebb jüan azért is hasznos lehet, mert olcsóbbá teszi az importot, és így "kivédhető a nemzetközi piacokon megindult nyersanyagár-emelkedés hatása".
A lap szerint főként az év első felében emelkedhet a jüan árfolyama. Kínai devizapiaci kereskedők arra számítanak, hogy egyedül az első negyedévben 2 százalékkal erősödik a nemzeti fizetőeszköz.
A China Securities Journal az egyik legfontosabb forrás gazdasági kérdésekben. A Sanghajban megjelenő újság nem kifejezetten kormányzati szócső, de megbízható képet ad a pekingi vezetés terveiről - írta online kiadásában a német Handelsblatt.
Számos nyugati elemző és politikus szerint a globális pénzügyi egyensúlytalanságok egyik oka, hogy Peking mesterségesen alacsonyan tartja a jüan árfolyamát. Nyugati ipari államok, az élen az Egyesült Államokkal hosszú ideje azzal vádolják Kínát, hogy az alacsonyra szorított árfolyammal szerez előnyt az exportra termelő vállalatoknak. Az árfolyam-politika bírálói a jüan felértékelésére szólítják fel a kínai vezetést, Peking azonban rendszerint elutasítja a követelést.
MTI