3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Számottevő erősödést produkáltak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, miután a vártnál lényegesen kedvezőbben alakult a tartós fogyasztási cikkek megrendelésállománya júliusban. A Dow Jones index 0,79 százalékot javított a nap végére.

A vártnál jobb makroadat ellensúlyozta az olajár újabb emelkedését, így tudtak emelkedni az indexek. A tartós fogyasztási cikkek vártnál magasabb megrendelésállománya azt jelezheti, hogy a gazdaság gyorsabban növekszik, mint ahogy azt előzetesen gondolták a szakemberek. Az olaj ára a Gustav hurrikánnak köszönhetően emelkedett tegnap, úgy tűnik, hogy a vihar eléri a Mexikói-öböl térségét, ez pedig kiesést okozhat az olajtermelésben.

A Dow Jones ipari index 11 502 ponton zárta a kereskedést, ez 0,79 százalékkal volt magasabb keddi záróértékénél. A többi vezető index is emelkedéssel tudott zárni: a Standard & Poor's 0,8 százalékot javított, a Nasdaq pedig 0,87 százalékkal állt magasabban a nap végén, mint kedden.

Az amerikai Kereskedelmi Hivatal tegnapi bejelentése szerint a múlt hónapban 1,3 százalékkal emelkedett a tartós fogyasztási cikkekre leadott megrendelések mennyisége. Ez jóval magasabb, mint a várt 0,1 százalékos bővülés. Az utolsó három hónapban folyamatosan nőtt a megrendelések száma, hasonlóra több mint egy éve nem volt példa. A júliusi erősödés főleg annak volt köszönhető, hogy az utasszállító repülőgépek iránt megnőtt a kereslet, a légitársaságok megrendelései 28 százalékkal emelkedtek.

A tartós fogyasztási cikkek kategóriájába a statisztikusok minden olyan árucikket beleszámolnak, melyet legalább három évig lehet használni. A váratlan javulás azt jelentheti, hogy az amerikai gazdaság a vártnál gyorsabban nő, bár ezt majd csak a harmadik negyedéves GDP-adat támaszthatja alá.

Az olaj ára szinte egész nap felfelé tartott, mivel attól tartanak Amerikában, hogy a Gustav trópusi vihar hurrikánná erősödve eléri a Mexikói-öböl térségét, és kiesést okoz az olajtermelésben. A nap végén 118,15 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 1,88 dollárral volt magasabb, mint egy nappal korábban.

Az emelkedő olajárnak köszönhetően a légitársaságok veszítettek értékükből: a Northwest Airlines 8,3 százalékot bukott, a US Airways Group pedig 11 százalékkal lett olcsóbb. Jól jártak ugyanakkor az energiacégek, melyeknek árfolyama jelentősen megugrott a dráguló olaj hatására. A Tesoro Corp. olajfinomító 11 százalékkal drágult, a Valero Energy Corp. pedig 4,2 százalékkal ért többet a nap végére.

Az ázsiai piacok vegyesen teljesítettek ma reggel: a japán Nikkei 225 0,12 százalékot javított, a hongkongi Hang Seng 1,87 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite pedig minimális mértékben gyengült tegnaphoz képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!