A magyar készházpiacon tevékenykedő, és műszaki engedéllyel rendelkező cégek egyik csoportja osztrák vagy német készházgyártók termékeit forgalmazza. A másik csoportba tartozók viszont maguk állítják elő a termékeket, ugyancsak ipari körülmények között, viszont a kisebb sorozat miatt több kézi, és kevesebb gépi munkával.
Aki Magyarországon gyárt házat, a hozzá szükséges faanyagot és egyéb termékeket szintén importálja, de az import aránya ebben az esetben alacsonyabb - mondta Molnár József, a Grand-Ács Kft. ügyvezetője az MTI-nek. A magyar anyagok és az olcsóbb magyar munkabér miatt a félkész ház árát ez a cég 1-1,5 százalékkal emeli, ami a bruttó 140 ezer forintos négyzetméterenkénti árnál nem jelentős. A kulcsrakész ár pedig a megrendelő igényei alapján alakul ki - jegyezte meg Molnár József.
A készházépítők sajátos kategóriája a félkész épület, amely azt jelenti, hogy kívülről teljesen késznek látszik a ház, viszont a belső munkák - és a költségek - 30-40 százaléka hátra van. Az osztrák Bien Zenker AG paneljeiből épít Magyarországon készházakat a Bien Zenker Hausbau Hungária Kft. Náluk a sztenderd kulcsrakész épület fajlagos ára 240 ezer forint négyzetméterenként, ennek 30 százalékát teszi ki a panelek ára. Miután ezért euróban kell fizetni, áprilistól 5-10 százalék áremelésre kényszerülnek - mondta Kárpáti József ügyvezető.
A Woodwill Faház Építő, Forgalmazó és Építési Tanácsadó Kft. finn gerenda házakat forgalmaz, és épít akár kulcsrakészre Magyarországon. Tőke Tünde ügyvezető elmondta, hogy náluk a félkész ár - ez 200 ezer forint négyzetméterenként - fele a Finnországból érkező faanyag ára. A forint jelentős gyengülése miatt minimálisan is 15 százalékkal kell emelniük emiatt a házak árait, amelyek kulcsra készen 270 ezerbe kerülnek. Több vevő viszont euróban fizet, így őket nem érinti az árfolyamváltozás.
A cégvezetők arról számoltak be, hogy január-februárban nagy volt az érdeklődés a termékeik iránt, mivel a készházak - készüljenek favázas panelból vagy gerendából - nagyon kevés fűtési energiát igényelnek. Márciustól viszont már a szerződések aláírását is halasztják a vevők.