Jórészt erősödtek péntek reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután a kínai makroadatok a gazdaság kilábalásával kapcsolatos várakozásokat erősítették. A számok szerint augusztusban nőtt az ipari termelés, a beruházások, a hitelkihelyezés és a kiskereskedelmi forgalom is a távol-keleti országban.
A nap egyetlen vesztese a tokiói tőzsde lett, melynek Nikkei 225 indexe 0,66 százalékos visszaesés után 10 444 ponton állt nem sokkal a zárás előtt. A többi vezető mutató azonban erősödni tudott, különösen a kínai piacon volt optimista a hangulat. A Shanghai Composite 2,2 százalékos emelkedéssel fejezte be a napot, a hongkongi Hang Seng pedig 0,8 százalékkal kapaszkodott feljebb. 0,43 százalékot javítani tudott a dél-koreai tőzsde vezető indexe is, a tajvani piac pedig 0,07 százalékkal állt csütörtöki értéke felett.
A Kínából érkező pozitív hírek arra utalhatnak, hogy a világ harmadik legnagyobb gazdasága jó úton halad a kilábalás felé, ezt támasztják alá a péntek reggel megjelent makroadatok is. Ez elsősorban a mérhetetlen állami ösztönzőprogramnak köszönhető, kérdés azonban, hogy meddig lesznek hajlandók finanszírozni a gazdaság javulását. Csütörtökön a Bank of China alelnöke már arról beszélt, hogy buborék van kialakulóban a piacon, ez pedig hosszabb távon arra utalhat, hogy lassan elzárják a pénzcsapokat.
A szakemberek szerint Kínával kapcsolatban a legfontosabb kérdés jelenleg az, hogy mennyire lesz kiegyensúlyozott és stabil a gazdaság fellendülése.
Az ázsiai tőzsdék emelkedését segítette a Wall Street csütörtöki pozitív hangulata is, Amerikában elsősorban a heti friss munkanélküliek számának csökkenése mozdította pozitív irányba a befektetőket.
A japán piac negatív teljesítménye annak volt köszönhető, hogy a dollár tovább gyengült a jennel szemben, ez pedig rossz hír az ország exportőrei számára, hiszen visszaeshetnek bevételeik az amerikai piacon.