3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Erősödni tudtak hétfőn a vezető ázsiai részvényindexek, miután Kína bejelentette, hogy 586 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot rakott össze, amitől a befektetők azt várják, hogy csökkenti majd a világgazdaság lassulásának hatásait. A Shanghai Composite index több mint 7 százalékkal emelkedett a bejelentés után.

Kína is beállt azoknak az országoknak a sorába, melyek állami mentőcsomagot dolgoztak ki, hogy enyhítsék a válság hatásait, a távol-keleti ország több mint 500 milliárd dollárt szán erre a célra a következő években. A hír hallatán meglódultak a vezető ázsiai részvényindexek hétfőn reggel, a befektetők ugyanis pozitívan értékelik, hogy a kínai kormány mindent megtesz a lassulás ellen.

A Shanghai Composite index 1871 pontig emelkedett, ami 7,08 százalékos javulás volt péntekhez képest. A kínai piac javulása a többi vezető mutatót is húzta magával: a japán Nikkei 225 5,81 százalékos szárnyalás után 9081 ponton fejezte be a kereskedést, míg a hongkongi Hang Seng 4 százalékkal zárt magasabban, mint a múlt hét végén.


A kínai kormány azért tartotta szükségesnek az élénkítőcsomagot, mert meg akarják előzni, hogy a gazdaság növekedése túl gyorsan essen vissza. A legnagyobb probléma, hogy a legfontosabb kínai exportpiacokon - például az Egyesült Államokban - visszaesett a kereslet a kínai termékek iránt a gazdaság lassulása miatt.

A harmadik negyedévben a kínai gazdaság növekedése 9 százalékra lassult, ami az utóbbi öt év legrosszabb adata és jelentősen elmarad az egy évvel korábbi 11,9 százalékos növekedéstől. A kormány számára komoly gondot okoz, hogy több millió új munkahelyet kéne teremtenie az emberek számára, a környező országok pedig jelentősen függnek Kínától, így ők is bajba kerülhetnek.

Az elemzők pozitívan fogadták a hírt, hogy Kína egyáltalán hajlandó volt lépni, és ilyen gyorsan reagált a világgazdasági eseményekre. Ez ugyanis eddig nem volt jellemző az ország vezetésére. A kínai politikusok belátták, hogy nem várhatnak tovább a megoldással, ugyanis szinte a teljes világgazdaság visszaesőben van.

Az élénkítő csomag híre pozitív hatással volt az építőipari cégekre, melyek újabb állami beruházásokra számítanak a pénzből. A legnagyobb cementgyártó, az Anhui Conch, valamint az acéliparban érdekelt Baosham Iron & Steel egyaránt elérték a 10 százalékos limitet az emelkedésben. Hongkongban az Angang Steel 19 százalékkal drágult, míg a China Railway részvényeinek árfolyama 15 százalékkal emelkedett.

Az ausztrál BHP BIlliton bányatársaság közel 7 százalékkal erősödött a nap végére, mivel a kínai beruházások több nyersanyagot igényelhetnek majd. Tokióban a Sony 6,7 százalékkal drágult a nap végére, míg a Honda 5,1 százalékot javított pénteki árához képest. A Toyota viszont 0,6 százalékkal visszacsúszott, miután a dollár erősödött a jennel szemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!