Kilógott a sorból a hét első napján a tokiói tőzsde: a Nikkei 225 index a nap második felében 9548 ponton állt, ami 0,39 százalékkal alacsonyabb volt a pénteki értéknél. A többi piacon viszont pozitív volt a hangulat, a hongkongi Hang Seng például 0,67 százalékkal kapaszkodott feljebb, a Shanghai Composite pedig 0,64 százalékkal erősödött. Hasonló mértékű emelkedés volt megfigyelhető a dél-koreai piacon is.
Két dolog javította a hangulatot jelentősen Ázsiában: egyrészt az amerikai tőzsdék pénteki emelkedése, másrészt pedig a kínai külkereskedelem vártnál jobb alakulása. Az export növekedése ugyan lassult júniusban, de még így is 35 százalékkal volt több a kivitel értéke, mint egy évvel korábban. Ezzel sikerült eloszlatni a befektetők aggodalmait, akik attól tartottak, hogy az európai adósságválságok visszavetik majd a kínai exportot is.
A japán gazdaság számára a jen gyengülése volt a jó hír, a nemzeti deviza azok után veszített értékéből, hogy a kormánypárt elveszítette a felsőházi választásokat. A jen bukása miatt elsősorban a kivitelre termelő cégek részvényei erősödtek jelentősen: a Sony-papírok napközben 3,6 százalékos pluszban is voltak, míg a Honda 2,8 százalékkal ugrott feljebb.
Szakemberek szerint a japán választók a jelenlegi kormány politikájáról alkottak véleményt a vasárnapi felsőházi választásokon. A Naoto Kan vezette kabinet korábban adóemelésekre készült, hogy csökkentse az ország elszálló államadósságát és költségvetési hiányát, ennek lett a következmény, hogy leveszítették többségüket a felsőházban.
Kismértékben javította a hangulatot az is, hogy Kína meghosszabbította a Google engedélyét, hogy az országban működjön, az utóbbi hónapokban ugyanis sok vita volt az amerikai cég és a kommunista hatalom között.
A devizapiacokon hétfő reggelre a dollár erősödött a japán jennel és az euróval szemben is, míg az árupiacon az olaj ára lényegében 76 dollár körül stagnált.
Menedzsment Fórum