Az IHS Markit piaci információszolgáltató cég keddi kimutatása szerint a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (CDS) középárfolyama jelenleg 114 bázispont környékén jár, 20 bázisponttal alacsonyabban, mint egy héttel ezelőtt.
Ez azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió dollárnak megfelelő névértékű magyar államkötvény piaci csődbiztosítása most 114 ezer dollárba kerül az irányadó ötéves lejáratra, 20 ezer dollárral kevesebbe, mint egy hete.
A 20 bázispontos CDS-árfolyamcsökkenés heti összevetésben igen jelentős, nagyhatású piacmozgató fejlemények nélkül a Markit által figyelt szuverén adósok e kockázati mérőszáma hetente rendszerint néhány pontos sávon belül mozog.
Magyarország szuverén CDS-árazása jobb Olaszország összehasonlítható lejáratú államadósságának CDS-jegyzésénél, amely a Markit kimutatása szerint 135 bázispont környékén mozog.
Térségi összehasonlításban azonban a magyar CDS-árazás még mindig viszonylag magas: a lengyel szuverén CDS-középárfolyam a Markit keddi kimutatása szerint 70 bázispont környékén jár. A lengyel államadósság hitelminősítői besorolása néhány fokozattal jobb, mint a magyar, bár az S&P az év elején leminősítette, a Moody's Investors Service pedig negatív kilátást adott a lengyel osztályzatra, egyaránt a lengyel kormány gazdaságpolitikai lépéseivel indokolva a döntést.
A magyar CDS-árazás javulásának előzményeként az S&P a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság osztályzatát pénteken az addigi "BB plusz/B" szintről "BBB mínusz/A-3"-ra emelte.
A "BBB mínusz" devizaadós-besorolás a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.
A cég elsősorban a magyar gazdaság markánsan javuló költségvetési, külső fizetési és növekedési mutatóival indokolta a felminősítést.
Az S&P lépése azt jelenti, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország ismét befektetésre ajánlott szuverén adós. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós besorolását befektetésre ajánlottnak tekintik-e, vagy sem, és egy másik hitelminősítő, a Fitch Ratings - a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül elsőként - már májusban átsorolta a befektetési ajánlású sávba a magyar államadósságot.
A Fitch május 20-án a devizában kibocsátott hosszú lejáratú szuverén magyar adósságállomány osztályzatát az addigi "BB plusz"-ról egy fokozattal szintén "BBB mínusz"-ra javította.
Most már csak a Moody's Investors Service tartja nem befektetési ajánlású kategóriában a magyar államadós-besorolást "Ba1" - a másik két hitelminősítő módszertanában "BB plusz"-nak megfelelő - osztályzattal.
A Moody's azonban tavaly november óta felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást tart érvényben a magyar osztályzatra, és november 4-én vizsgálja legközelebb a magyar szuverén besorolást. A londoni elemzői közösség nem zárja ki, hogy a Moody's akkor szintén visszaemeli a magyar besorolást a befektetési ajánlású sávba, az egyes osztályzati kilátások kifutási ideje ugyanis a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban átlagosan 12-18 hónap.
MTI