4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előző nemzeti ünnep miatti csonka héttel nem számolva az idei év legalacsonyabb heti forgalmát sikerült összehozni a BUX-nak. Az előző héten csak három nap volt kereskedés, de még így is majdnem több részvény cserélt gazdát, mint az elmúlt öt napban, olvasható a Raiffeisen heti elemzésében.

Az index immár kilencedik hete a 18700-19700 pontokkal határolt sávban oldalazik. Sajnos, az eheti csökkenés hatására újra az összes fontosabb - 50 (19409), 200 (19250) - heti mozgóátlag alatt zárt a piac.

Három év után újra osztalékkal jutalmazza a Mol részvényeseit, azonban a meghirdetett 590 forintos
részvényenkénti osztalék elmarad a többség által várt értéktől. Ennek is köszönhető, hogy az előző heti remek teljesítményt, amelynek a 20000 forinton található ellenállás vetett véget, szinte teljes egészében visszaadta. Minderre az év legalacsonyabb forgalma mellett került sor. A papír csökkenését szerencsére az 50-es mozgó átlag (19134) megállította. Ez alatt a 19000 forint a támasz, ami alatt igazából 18000 forintig nincs megálló.

Az OTP esetében a forgalom messze volt a legalacsonyabb szinttől, de ennek ellenére a 4000 forinton található ellenállás továbbra is kifog a részvényen. Szerencsére alulról a 3850 forint erős támaszt képez, így nem meglepő, hogy a papír az elmúlt 9 hétben egy 9%-os sávban
ingadozik.

Előterjesztették az 50 forintos részvényenkénti osztalékot a Magyar Telekomnál, ami megfelel a vártnak. A nagy kérdés csupán annyi, hogy a jelenlegi árszintekbe ebből mennyi van már beárazva. A Raiffeisen elemzői szerint legalább a felét már tartalmazza az ár. Bár a vállalat szempontjából kedvező hír, hogy az EU beperelte Magyarországot a jogtalannak ítélt telekommunikációs különadó miatt, a részvény érdemben nem reagált a hírre, bár az is igaz, hogy a tényleges ítéletre még több hónapot is várni kell. A forgalom az év második legalacsonyabbja volt, és a papír árfolyama már harmadik hete van az 565-580 forint közötti sávban.

A Richter piacán erős maradt az érdeklődés, és immár második hete drágul a papír. A részvényt felülről a 39000 forinton található ellenállás és az 50-es mozgó átlag (39500) szorítja lefele, míg  alulról a 200-as mozgó átlag  (36800) nyújt támaszt. A gyógyszerpapír egyébként immár nyolc hete oldalazik ebben a 8 százalékos sávban.

Szektortársa, az Egis az elmúlt kilenc hétből immár nyolcadik hete csökken. A héten az év második legerősebb forgalma volt, de így is 15000 forint alatt zárt. Cél a tavalyi mélypontok, 14000 forint környékén vannak, vélik a Raiffeisennél.

Globális helyzetkép

Az amerikai részvénypiaci befektetők egyelőre nem zavartatják magukat az eheti Wall Street-i visszaesés miatt, sőt, optimizmusok még javult is az elmúlt napokban. Egyre több nagybefektető és bank helyezkedik az abszolút derűlátás oldalára. A Goldman Sachs például "egyszer az életben" lehetőségnek nevezte a részvénypiacon most kínálkozó lehetőségeket. Már a részvényelemzők is kedvező színben látják a jövőt. Tavaly augusztus óta először történt meg, hogy felülvizsgálati arány (felminősítések a leminősítésekhez képest) pozitív tartományba lendült. Természetesen a spektrum másik végén is található csoport, bár létszámuk sokkal kisebb. Ők a tetőző profit árrések, a lassuló világgazdasági növekedés illetve a várhatóan rosszabb vállalati negyedéves eredményekkel támasztják alá véleményüket, miszerint túlszaladtak a részvénypiaci indexek.

A világgazdasági lassulásra egyébként a világ konjunktúra indexei (PMI) mellett a FedEx előrejelzése is példa. A világ szinte összes országába szállító csomagküldő cég az idei év várható növekedését 2,9%-ról 2,3%-ra csökkentette.

A kisbefektetők optimizmusa 2005 óta példátlan mértéket öltött. Hét évvel ezelőtt volt utoljára, hogy a bull és bear hangulat közötti különbség 12 hete pozitív kétszámjegyű értéket mutat. Az előző héten ugyan kissé mérséklődött az emelkedést várók száma, de így is 13 hete a hosszú távú átlag felett helyezkedik el. A részvényalapokból ennek ellenére továbbra is áramlik ki a pénz, leginkább a kötvényalapokba. Legalább két éve nem volt ilyen mértékű kötvényalapbeli pénzáramlás. Az előző heti mértéknek majdnem kétszerese lett. Ilyen kedvező hangulatban a biztonsági menedékként szereplő arany nem szokott túl jól teljesíteni, de az arany idei mozgása egyelőre, ha nagyobb mértékben is, de összecseng az elmúlt 10 év tipikus útjával.

A jövő héten gazdasági adatok terén főleg a konjunktúra indikátoroknak lesz piacmozgató hatásuk. Kérdéses, hogy vajon Amerikát is megfertőzte-e a világgazdaságban tapasztalható lassulás vagy szinte egyedüliként bővülni tud.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!