Szerdán meredeken gyengült az OTP a Budapesti Értéktőzsdén, miután a Morgan Stanley jelentősen csökkentette a célárát. Délután a Concorde elemzői is felvetették egy esetleges negatív forgatókönyv esélyét, azonban mindkét cég szakemberei a forint további gyengülését vették alapul a pesszimista szcenáriókhoz. Szegner Balázs, az Equilor elemzője úgy véli, hogy a magyar bank leginkább a nemzetközi hangulat áldozata, a piac azonban jórészt már lereagálta a veszélyfaktorokat. Csütörtök délelőtt újabb 11 százalékkal gyengültek a részvények, így már alig 3000 forintot értek.
Az utóbbi napokban ismét zuhan az OTP árfolyama: a szerdai több mint 6 százalékos gyengülést követően csütörtökön a nap első felében 11 százalékkal lettek olcsóbbak a bankrészvények, melyeket reggel fel is függesztettek rövid időre, mivel több mint 10 százalékot estek. Délelőtt már alig több mint 3000 forintot értek az OTP-papírok a tőzsdén.
A Morgan Stanley szerdán reggel 2600 forintos célárat határozott meg az OTP-re nézve. A nemzetközi cég szakemberei négyféle forgatókönyvet készítettek, a legpesszimistább variáció szerint akár 600 forint is lehet a bankrészvények értéke, ehhez azonban extrém módon gyengülnie kellene a magyar devizának.
A Concorde legborúlátóbb variációja szerint 2211 forint lehet az OTP célára, erre azonban nem látnak sok esélyt az elemzők, így továbbra is fenntartják az 5593 forintos célárat 2009 végére. A legrosszabb esetben a magyar brókercég szakemberei azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a nem teljesítő hitelek miatt az OTP elveszíti nyereségének 90 százalékát, így akár veszteséges is lehet. Ehhez azonban az kellene, hogy a forint 300 fölé gyengüljön az euróval szemben, az utóbbi napok stabilizálódása után erre kicsi az esély.
"Ezek az elemzések sokszor csak a piaci hangulatot követik, lereagálják azt, ami az árfolyamokban már megjelent. Ugyanez volt a helyzet, amikor felfelé ment a részvények árfolyama, akkor egymásra licitáltak az elemzőcégek" - mondta el az mfor.hu kérdésére Szegner Balázs, az Equilor elemzője. Hozzátette: az ilyen elemzések hosszabb távon nem befolyásolják jelentősen a hangulatot, egy-egy rövid időszakban azonban lehet hatásuk.
"A negatív forgatókönyveknek azért is kicsi a valószínűségük, mert azok olyan makrofolyamatokkal számolnak, amelyek nem csak az OTP-t sújtanák. Egy extrém forintgyengülés például a gazdaság sok szereplőjére lenne rossz hatással, ez pedig valószínűleg a megoldáskeresés felé terelné a döntéshozókat" - érvel Szegner Balázs.
"Én egyelőre az optimisták közé tartozom, szerintem az utóbbi egy-két nap árfolyamesése elsősorban a negatív nemzetközi piaci hangulattal magyarázható az OTP esetében" - tette hozzá az elemző. Szerinte a forint árfolyama stabilizálódni látszik, az IMF-fel kötött hitelmegállapodás is ebbe az irányba mutathat, éppen ezért volt meglepő a Moody's szerdai elemzése, mely szerint a magyar bankszektor negatív kilátásai továbbra is fennmaradtak.
Azzal a Moody's szakemberei is egyetértenek, hogy az IMF hitelkerete stabilizálhatja a magyar bankok helyzetét, ugyanakkor hozzátették: több bankot is leminősíthetnek fundamentumainak romlása és a piaci térvesztés hatására.
Az Equilor szakembere úgy véli: a szerdai és csütörtöki árfolyamesés elsősorban a nemzetközi hangulattal magyarázható, az amerikai és ázsiai tőzsdék esése azt jelzi, hogy ismét negatívra fordult a befektetők hangulata. Ráadásul a pénzügyi szektor a válság egyik legnagyobb vesztese, ennek pedig az OTP is része.
"A hangulatnak az sem tett jót, hogy az utóbbi hetekben fokozatosan tolódott keletre a válság. Először az Egyesült Államokban volt szükség bankmentésekre, az utóbbi napokban azonban már Németországból és Ausztriából is érkeztek ilyen hírek" - véli az elemző. Szerinte a magyar piacon is elképzelhető valamilyen beavatkozás, azonban ő azt tartja valószínűnek, hogy ez nem a bankok megsegítése lehet, hanem a kormány a devizahiteleseknek nyújthat esetleg újabb támogatást.
Csütörtök délelőtt jelentették be, hogy az IMF-megállapodás keretében az MNB azt javasolja, hogy a magyar bankok 600 milliárd forintos pénzügyi csomagot vehessenek igénybe, amelyből 300 milliárd a tőkejavítást szolgálja, a fennmaradó rész pedig garanciaalapként működik - jelentette be Simor András jegybankelnök, Veres János pénzügyminiszterrel közösen tartott, csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten. (A bejelentéssel az mfor.hu később részletesen foglalkozik)
Ugyanakkor azt az Equilor szakembere is elismeri: van esély arra, hogy az OTP jelentős veszteségeket könyveljen el a devizahitelek miatt, és ez nem csak a magyar piacra igaz. "A külföldi leányvállalatok korábban húzóerők voltak az OTP-nél, ezek most visszahúzó erővé válhatnak" - mondta el Szegner Balázs. Hozzátette: az utóbbi években főleg a nagyobb növekedés miatt voltak vonzók a keleti piacok, most viszont a válság egyik nagy vesztesei a jelek szerint.
"Vannak veszélyfaktorok az OTP-vel kapcsolatban, de a részvények árfolyama ezeket jórészt le is reagálta az utóbbi napokban" - vonta le a következtetést Szegner Balázs.
A forint csütörtök délelőtt hullámzó teljesítményt nyújtott az euróval szemben: a reggeli gyengülés 260 fölé vitte az árfolyamot, majd erősödött a magyar deviza. A délelőtt második felében aztán ismét felfelé indult az euró/forint jegyzés, tizenegy óra után nem sokkal 260,16 forintot ért egy euró.