3p

Folytatódott a negatív hangulat a világ tőzsdéin, ez elsősorban a korábban megjelent gyenge makroadatokkal magyarázható - olvasható a Raiffeisen Bank heti részvénypiaci elemzésében. A pesszimizmus a hazai blue chipekre is hatással volt, főleg az OTP 2 százalék feletti gyengülése jelezte ezt.

Az elmúlt hetekben megjelent gyenge makroadatok felvetik annak lehetőségét, hogy a korábban remélt gazdasági növekedéstől lényegesen elmaradhat a lendület. Ennek érdemi cáfolata pedig legkorábban 2-3 hét múlva jöhet, amikor közzé teszik a június havi beszerzési menedzser index adatokat, majd munkaerőpiaci adatokat.

Addig pedig maradhat a bizonytalanság. Ugyanakkor jövő héten publikálják már az első regionális konjunktúra indexeket (NY Empire, Philly Fed), amelyek némi indikációt adhatnak arra, valóban átmeneti lassulásról van/volt-e csak szó. Amennyiben ezek emelkedésnek indulnak ismét, megállhat a hetek óta tartó esés, ha azonban további romlásról számolnak be ellentétben a piaci várakozásokkal, akár még nagyobb lendületet kaphat az esés és előbb-utóbb várható, hogy a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzéseket is tovább rontják lefelé. "Mi továbbra is arra számítunk, hogy a lassulás csak átmeneti, jelentős részben több egyedi hatásnak köszönhetően (japán földrengés, kínai megszorítások, első negyedéves relatív túltermelés illetve az olajár-sokk), amelyet a második félévben ismét robosztusabb növekedés követhet" - hangsúlyozzák a Raiffeisen elemzői.

Bár a hazai piac továbbra is felülteljesítő volt, a pénteki napon az OTP-ben és a Molban is a kritikus támasz szintek alá kerültek az árak. Az OTP esetében ez az 5875-ös szint, az előző napokban fennálló kereskedési sáv alja, amelynek elesésével 5700-ig is megnyílt a tér lefelé. Fokozta a nyomást a papíron, hogy a CHF ismét erősödésnek indult és félő, hogy új csúcsokat fog dönteni. A bankpapír egész heti teljesítménye 2,26 százalékos esést mutatott.

A Mol esetében a 23 300-as szint elesése lehet kritikus, amely alatt a 22 500 adhat támaszt majd. Némileg kedvező, hogy az OPEC eheti ülésén nem tudtak megállapodni kvóta emelésben, amely támaszt adott az olajáraknak, azonban a makroadatok javulása nélkül sokáig nem maradhat ilyen szinteken a fekete arany sem, így a Mol szempontjából is különösen fontos lenne, hogy kedvezőbb képet fessenek a következő heti adatok. A kockázati étvágy csökkenésével azonban jobban teljesítettek a defenzív papírok.

A hét nyertese az Magyar Telekom lett 5 százalékos javulásával, amivel sikerült áttörnie felfelé kritikus szintjeit. A mozgás a szakemberek véleménye szerint inkább technikai alapú volt, bár könnyen elképzelhető, hogy több portfólióban növelték a defenzív papírok arányát a fennálló bizonytalanságok miatt. Jelentősebb ellenállások felfelé 580 és 600 körül. "Mi továbbra sem preferáljuk a papírt, aki nem szállt be, véleményünk szerint már ne tegye" - tanácsolják a Raiffeisen elemzői.

A Richterben bár elesett a 36 ezres szint az osztalékszelvény levágását követően, a hét második felében stabilizálódást mutatott, amely halvány pozitív jel. Ebből azonban még nem lehet érdemi következtetést levonni, érdemi  javulásról csak a korábban letört 36 ezres szint meghaladása esetén beszélhetnénk. "Jelenleg tehát igen nagy a bizonytalanság, a fontosabb adatok publikálásáig nem ajánlunk pozíció felvételt" - szól a javaslat az elemzésben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!