4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a világ fejlett részén a hét első fele volt nyugodt, és a hét vége vérzivataros, a magyar tőzsdén a pénteki nap váratlanul jól sikerült. Mindez azonban kevés volt, a héten így is gyengült a BUX. Miközben az OTP kapcsán további esés is benne van a pakliban, a Mol már fordulós jeleket mutatott a Raiffeisen heti elemzése szerint.

Elszállt a forint árfolyama a hét végére, 307-es EUR/HUF jegyzés is volt a piacon. A háttérben egyaránt ott van az EU és az euró-övezet súlyos válsága, valamint a magyar kormányzat kétértelmű hozzáállása a nemzetközi (IMF-EKB-EU) hitelszerződéshez. A nemzetközi helyzet fokozódik: a görög választások előtti legutolsó közvélemény-kutatások alapján megjósolhatatlan, vajon az euróövezeti bennmaradáshoz szükséges nemzetközi mentőcsomagot támogató pártok kormányt tudnak-e alakítani. Mindeközben a spanyol bankrendszer problémáinak és azoknak a kezelése nem tűnik megoldottnak. Maga, az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi pedig fenntarthatatlannak titulálta az euró-övezetet annak jelenlegi állapotában, és alig leplezetten Németországot tette felelőssé a válság kezeléséhez szükséges intézkedések meghozatalának elmaradásáért (azaz a közös európai államkötvénykibocsátás hiányáért).

Magyarország számára kedvező hír, hogy az EU Bizottság szerint jövőre 2,7 százalékos lehet az államháztartási hiány, és ezért a korábban meglebegtetett szankciókról (a kohéziós alapokból történő kifizetések felfüggesztéséről) a maga részéről lebeszélné a EU-27-ek pénzügyminisztereinek a tanácsát (ECOFIN) a soron következő ülésen (június 22.) Nem annyira jó hír viszont az, hogy a magyar kormánytól további változtatásokat vár el jegybanktörvény ügyében mind az IMF, mind pedig az EKB. Imígyen a dolgoknak az optikája nem az, hogy egyre közelebb kerülnék a hitelszerződéshez, hanem éppen ellenkezőleg, vélik a Raiffeisen elemzői.

Ezek a hírek (külföldi és belföldi) pedig tovább gyengülő forintot és emelkedő állampapíhozamokat indukálnak. A többi hazai makrohírnek túl sok piaci relevanciája nincs (a monetáris tanács változatlanul 7 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot; a beruházások az első negyedévben 8,6 százalékkal estek év/év alapon; a legfrissebb adatok szerint a munkanélküliségi ráta pedig 11,5 százalék). A jelentős forinteladás átmeneti korrekciója következhet az előttünk álló hét elején, de egy-két hónap távlatában továbbra is gyenge forinttal és emelkedő állampapírhozamokkal érdemes számolni.

Hiába teljesített kiemelkedően a Budapesti Értéktőzsde pénteken, az erősödés kevésnek bizonyult ahhoz, hogy heti szinten is fordulatot idézzen elő. A BUX index immár 9. hete zár alacsonyabban az elmúlt 11 hétből. A 16000 pontos szint továbbra is jelentő támaszt nyújt a mutatónak, ami alatt a tavalyi éves mélypontok (14900) következnek. Ellenállás tekintetében a 16600/17000 szintek fölött kellene zárni. Sajnos a fokozódó nemzetközi bizonytalanságban kevés esély van arra, hogy nagy külföldi kitettséggel rendelkező kis piacunk számottevően a trend ellen tudjon haladni, áll a Raiffeisen elemzésében. Egyre inkább beigazolódik megint az adj el májusban fáma (Sell in may, and go away.). Tavaly szeptember óta nem volt ilyen negatív havi teljesítménye az indexnek. Sajnálatos módon alig 121 pont választotta el a zárószintet havi mélypontjától. Az ilyen közeli zárások nem kedvező előjelek.

Az OTP az április közepi zárószintekkel megegyező értéken (3375) zárt. Ez egyben jelentős támaszt is képez, ami alatt a 3200, majd a 3000 forint következik. A forgalom erős volt, meghaladta a negyedéves átlagot, de így sem érte el a három héttel ezelőtti mértéket. Ellenállásnak a 3500 forint szerepel továbbra is. Pesszimista előjel, hogy napi szinten letörte a tavalyi évi mélypontoktól húzott emelkedő trendvonalát.

A Mol immár 9. hete zár alacsonyabban az elmúlt 11 hétből. A kirajzolt gyertya akár fordulós alakzatnak is tekinthető, Ehhez azonban a 16000 forint fölé kellene küzdenie magát. Támaszt a 15400, illetve a 14650 tud nyújtani. A forgalom erős volt, negyedéves átlag feletti, de alacsonyabb a két héttel előttinél.

A Magyar Telekom 7. hete csökken az elmúlt 9-ből. A forgalom kifejezetten alacsony volt, legutoljára április elején volt hasonló. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a 425 forint környéke jelentős támaszt képez. Ellenállás a 430-as szint. E feletti zárás után lehetne célba venni a 450 forintot, ami szükséges a trendfordulóhoz. A Richter kifejezetten erős teljesítményt nyújtott, március eleje óta nem látott forgalommal, ami 30 százalékban meghaladta a negyedéves átlagot. Cél a 36962 feletti zárás, míg támasz a 36000 forint.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!