Szerdától 11,5 százalék a magyar alapkamat, a nemzeti bank a 3 százalékos emeléssel kívánja megóvni a forintot a spekulációs támadásoktól. A magyar deviza kedd délután lépte át a 280-as szintet az euróval szemben, majd szerdán reggel tovább gyengült a magyar deviza. Az elemzők szerint a kamat emelése nem lesz hatással a részvénypiacra.
Kuti Ákos, a Cashline Értékpapír Zrt. elemzője az MTI kérdésére szerdán azt mondta, hogy a kamatemelés elvileg árfolyameséshez vezetne a részvénypiacon, de a budapesti parketten nem a fundamentumok mozgatják az árfolyamokat. Az elemző szerint kicsit elkésett a jegybank lépése, mert ez érdemben nem csökkenti a bizalmatlanságot. A fundamentumokon az javítana, ha további drasztikus kiadáscsökkentésről intézkedne a kormány. Egyes vélemények szerint egyensúlyi költségvetésre lenne szükség, a tételes kiadáscsökkentő intézkedések bejelentésével - tette hozzá Kuti Ákos.
Illés László, a QUAESTOR Zrt. elemzője rövid távon semmi jóra nem számít: "... próbáljuk árazni a részvényeket" - mondta. Szerinte a külföldi befektetők, annak ellenére, hogy semmi hasonlóság sincs, továbbra is párhuzamot vonnak Magyarország és Izland között. Az elemző emlékeztetett arra, hogy Izlandon is akkor emelték 500 bázisponttal az alapkamatot, amikor nyilvánvalóvá vált a recesszió. Az szakember hozzátette: Magyarország nem Izland, de sajnos a befektetők ezt nem érzékelik.
Illés László pesszimista a forint árfolyamvédelmében tett jegybanki lépés sikerét illetően. A Quaestor munkatársa szerint az monetáris tanács elveszítette hitelességét, miután hétfőn még a tartásra szavazott, most pedig drasztikusan megemelte az alapkamatot.