4p

A készpénzeszközök felülsúlyozását, semleges kötvényallokációt és a részvénypozíciók alulsúlyozását javasolják az Erste Bank elemzői, mivel szerintük még nem ért véget a pénzügyi válság.

Az amerikai részvényekben rejlő kockázatok még mindig magasabbak, mint a lehetőségek - vélik az Erste Bank szakemberei. Az eurozónában az elemzők 2009 második negyedévétől tartják elképzelhetőnek az infláció és a kamatok csökkenését, de a kötvénypiacok már most erősek. Japánban a jen várhatóan oldalazni fog a dollárhoz képest, a részvénypiac azonban ismét megerősödhet - olvasható az Erste elemzésében.

Az Erste Bank elemzői szerint a hitelválság még nem ért véget, ugyanis számos amerikai befektetési bankra olyan súlyos likviditási nyomás nehezedik, amellyel némelyikük egyedül nem is tud megbirkózni. A bedőlt hitelek átvételét célzó szövetségi alap létrehozása valamelyest ugyan megnyugtatta a piacokat, azonban csak 2009-ben derül ki, hogy ez a nyugalom tartós lesz-e.

"Az egész világot érintő és eleddig soha nem látott erővel jelentkező pénzügyi válság világszerte felhajtotta a kockázati felárakat. Az óriási bizalmi válság és a piacok tétova útkeresése egyes esetekben még 2008 negyedik negyedévében is kihat a pénzpiacok hangulatára" – állítja Fritz Mostböck, az Erste Csoport elemzői csapatának vezetője.

"Azzal számolunk, hogy az amerikai gazdaság lassú ütemben növekszik az elkövetkezendő hónapok során, hiszen a pénzpiacok lefelé mutató kockázatot jelentenek. Ugyanakkor, az alacsonyabb olajár némiképp javíthat a helyzeten. Arra számítunk, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nem fog kamatot vágni még annak ellenére sem, hogy az előrejelzések által felvázolt kockázatok az elmúlt hetekben tovább erősödtek" – jelentette ki Rainer Singer, az Erste Csoport makroelemzői karának helyettes vezetője.

"Az államkötvények hozama várhatóan enyhén emelkedik majd a válság csillapodásával párhuzamosan, ám a gyenge gazdasági teljesítmény ezt ellensúlyozni fogja. Az elmúlt hetekben az amerikai dollár jelentősen erősödött az euróval szemben annak nyomán, hogy az eurózóna gazdasági kilátásai meglepetésre sokkal borúsabbak lettek. Nem várható a zöldhasú további erősödése, hiszen az amerikai gazdaságra leselkedő veszélyek továbbra is jelentősek maradnak" – tette hozzá.

Az Erste vezető részvénystratégája szerint az amerikai részvénypiacok még mindig gyenge lábakon állnak, még korai lenne év végi erősödésről beszélni. A vállalati nyereségek várhatóan erőtlen növekedése jelentős tényező marad, s ez nyomás alatt tartja az amerikai részvényeket. Ebben a tekintetben nem várható változás a közeljövőben - tette hozzá.

Az euróövezetben jelenleg semmiféle pozitív jeleket nem látnak a szakemberek, a magas infláció és a gazdaság lassulása okozza főleg a problémákat. Az Európai Központi Bank nehéz helyzetbe került: egyfelől az emelkedő inflációval és borús gazdasági kilátásokkal kell szembe néznie, másfelől a pénzpiaci válság fenyegetésével is számolnia kell - olvasható az Erste elemzésében. A szakemberek nem számítanak gyors kamatcsökkentésre, szerintük 2009 második negyedévétől mérséklődhet a kamat, ha csökken az infláció.

A kötvénypiacok már jelenleg is erőteljes dinamikát mutatnak. Amennyiben az eurózónában újabb gyenge gazdasági teljesítményt jelző indikátorok látnak napvilágot, úgy a kamatok – kiváltképp a rövid lejáratoknál – tovább csökkenhetnek. Az amerikai részvényekkel összevetve, az euróban denominált kétéves államkötvények várhatóan jobb teljesítményt nyújtanak majd.

Az európai részvénypiacok sem úszták meg a válságot, a gyenge euró és a csökkenő olajár sem tudott segíteni. Összességében az Erste elemzői azt javasolják, hogy a befektetők tartsanak ki az egészséges fundamentumokkal és pénzügyi pozícióval rendelkező stabil társaságok mellett. A jelenlegi alacsony részvényárfolyamokat az eladási hullám okozza, nem pedig az, hogy problémák lennének a tőzsdei társaságokkal. A ciklikus részvényeket már késő eladni, mert nagyon rövid idő alatt óriási árzuhanás történt, így jelenleg igen alacsonyak a részvényárfolyamok. Az európai részvények árazása sokkal vonzóbb, mint a tengerentúliaké, így az elemzők sokkal nagyobb lehetőségeket látnak bennük.

A japán gazdasággal kapcsolatban az Erste elemzői úgy vélik, hogy most kezdi elérni a mélypontot, de még jó időbe telik, mire a kilábalás jelei mutatkoznak. Arra továbbra sem lehet számítani, hogy változna az alapkamat mértéke, a Bank of Japan várhatóan csak a Fed után lép majd.

Japán részvénypiacát viszont enyhe felülsúlyozásra ajánlják az osztrák bank szakemberei, mivel szerintük a távol-keleti ország piaca lassan erőre kap. Elsősorban a pénzügyi szektorra érdemes koncentrálni, mivel indokolatlan volt az elmúlt időszak zuhanása.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!