3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sem a nemzetközi hírek, sem a hazai vonatkozásúak nem adnak okot túl nagy optimizmusra, ám a forint viszonylag stabilan tartja magát a bizonytalanságok közepette is. A tárgyalások ugyan nem ígérkeznek egyszerűnek, ám sokat segítene a forinton, ha meg tudnánk egyezni az IMF-EU párossal, olvasható a Commerzbank piaci kommentárjában.

EUR/HUF (302,00 – 305,50): Annak ellenére, hogy az informális kormány-IMF+EU megbeszélésről az utóbbi fél idő előtt távozott, meglepően stabilan tartja magát a forint az euróval szemben. Annak komoly üzenetértéke van, hogy a Nemzetközi Valutaalap delegáltjai távoztak idő előtt, mert nem látták értelmét az alapfeltételekről szóló tárgyalások folytatását. Az IMF-nek kevésbé sürgős, nekünk annál inkább. Pénteken az EU részéről (Oli Rehn - EU biztos) elhangzott még egy nyilatkozat, miszerint nem kaptak garanciákat a kormány részéről a jegybank függetlenségének biztosítására, ezért szakította meg az előkészítő tárgyalásokat az EU. Azzal, hogy a tárgyaló delegáció faképnél hagyott minket, még nem jelenti azt, hogy nincs esély a megállapodásra, de sajnos ezzel okot szolgáltattunk arra, hogy a nemzetközi médiumokban vezető hír legyünk, vagy a címlapokra kerüljünk. A tárgyalások várhatóan január 10-én folytatódnak, de gyors egyezségre jelenleg nem számíthatunk. A hátralévő időben a jegybanktörvény alakulása a leginkább meghatározó belföldi esemény.
 

Az IMF-EU páros ugyanis a központi bank függetlenségének sértetlenségét akarja látni, és ennek függvényében alakíthatja hazánk biztonsági hitelének feltételrendszerét. Szigorúan a jelenlegi információk ismeretében a megállapodást még kockázatok övezik. Éppen ezért a holnap esedékes kamatdöntő ülésen megnőtt a kamatemelés esélye. A legtöbb elemző 25 vagy 50 bázisponttal emelkedő alapkamat szintet valószínűsít.

EUR/USD (1,2980 – 1,3080): A hétvégén elhunyt Kim Jong Il, Észak-Korea vezetője. A váratlan esemény megmozgatta a piacokat, a globális bizonytalanság némileg megnőtt. Még nem tudni mi következik a diktátor halála után, de kis túlzással attól tart a kapitalista nyugat, nehogy valaki véletlenül megnyomjon egy rakétaindító-gombot. Ázsia, főleg Dél-Korea egy kissé nyugtalanabb, mint Európa vagy az USA. A földrengés óta mentsvár-deviza státuszát elvesztő jen erősödött kissé, de ez csak átmenetinek bizonyult, a japán fizetőeszköz hamar visszagyengült. Inkább a dollár erősödött számottevő mértékben, ami ismét ékes bizonyítéka, hogy jelenleg a dollár az egyetlen deviza, amelybe a tőke menekül. A svájci frank már csak korlátozottan tölti be ezt a funkciót az 1,20 árfolyamküszöb bevezetése óta.

CHF/HUF (248,20 – 251,00): Amióta a múlt héten svájci jegybank megerősítette az 1,20-as EURCHF árfolyamkorlátot, a frank újra "bikázik", és bár az erős árfolyam okoz gondokat a helvéteknél, Svájc még mindig klasszisokkal jobb bőrben van, mint a Monetáris Unió. Mivel az eurózóna gondjaira gyors megoldás továbbra sem várható, a frank hosszabb távon az erős oldalon maradhat. A globális szinten emelkedett bizonytalanság az észak-koreai vezető halála kapcsán a frank erősödését okozhatja az 1,20-as limit irányába.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!