EUR/HUF (292,00 – 295,00): Egyre inkább valószínűsíthető, hogy a korábbi nyilatkozatokkal ellentétben mégiscsak lesz „B” terv az IMF szerződéssel kapcsolatban. A hétvégén egy új, 550 milliárd forintos, javarészt költségcsökkentő intézkedésterv született, ami 2,5 százalékosra csökkentené le a 2012-es államháztartási deficitünket. A kérdés csupán az, hogy ezzel az Európai Bizottság. túlzottdefici-teljárása feloldásra kerül-e, illetve ennek fényében le tudunk-e ülni az IMF/EU-val a tárgyalóasztalhoz. Az ÁKK vezetőjének múlt heti nyilatkozata, egy új dollárkötvény kibocsátástól még a megállapodás előtt azt sugallja, hogy korán sem biztos a szerződéskötési szándék a kormány részéről. Az IMF megkerülésével drága finanszírozás lenne a kötvényaukció. 7 százalék alatti hozam a cél dollárban, de ez is kétséges. A szabadságharcnak minden esetben ára van, a kérdés csak annyi, hogy ez mennyire éri meg. Az EUR/HUF árfolyama ma is 293-294 között indítja a mai napot, csakúgy, mint pénteken. Hosszabb távon, ha nem érkeznek konkrét hírek a szerződéskötéssel kapcsolatban, akkor a forint a régiós társakhoz képest is eshet, nemcsak az euróval szemben.
EUR/USD (1,3180– 1,3300): A hét végén tartják az Eurogroup konferenciát, ahol a fő téma a görögökről átirányul a mentőalapokra. Az előzetes hírek szerint egységesítik az ESM, illetve az EFSF alapokat, ezáltal létrejönne egy 500 milliárd eurós úgynevezett tűzfal, ami a problémákkal küzdő országokat lenne hivatott megvédeni a görögökhöz hasonló helyzet kialakulásától. A célzott országok leginkább a többször említett PIIGS államok sorából a spanyolok és a portugálok lennének. Közben Japánból pozitív hírt közöltek: a szigetország az EFSF kötvények 12 százalékát megvásárolta, összesen 3,3 milliárd euró értékben, miközben azt hangoztatták, hogy globális egyeztetés szükséges az IMF alapok növelése érdekében. Az EUR/USD árfolyama erre a bejelentésre nem reagált, maradt a kurzus az 1,3250 körüli szinten. Ma publikálják a német IFO-indexek márciusi értékét, a várakozások összességében stagnálásra számítanak a februári szintekhez képest. Rosszabb értékek esetén jelentősebb eurógyengülésre számíthatunk, de ha netalán szebb számok érkeznek, akkor csupán mérsékeltebb EUR/USD árfolyamemelkedésre van kilátás. (Közben megérkezte az IFO adatok.)
CHF/HUF (242,00 – 245,00): Nincs változás a pénteki naphoz képest, oldalazó EUR/CHF 1,2060-nál, és 243-244 körüli CHF/HUF árfolyamra számíthatunk a mai nap folyamán is.
mfor.hu