Idén stagnálás, jövőre talán enyhe növekedés
"Az ingatlanpiaci válság ötödik évébe léptünk, 2008 óta átlagosan 12 százalékos árcsökkenés és 40 százalékos forgalomcsökkenés volt a piacon" - mondta el egy pénteki sajtóbeszélgetésen Valkó Dávid, az OTP ingatlanpiaci elemzője. A szakember szerint a nehezén valószínűleg már túlvagyunk, több éves negatív tendencia után jövőre elindulhatunk felfelé a gödör mélyéről.
Valkó kiemelte: a kiadott építési engedélyek számában a tavalyi negyedik negyedévben már megjelentek az első pozitív jelek, hiszen 2008 óta először tapasztaltunk növekedést az előző évhez képest. Emellett pozitív fejlemény, hogy új lakásból tavaly már többet adtak el, mint 2010-ben, ha a várakozásaik szerint folytatódik a kilábalás, akkor másfél év alatt elfogyhat az eladatlan állomány a piacon.
"Idén még inkább stagnálásra, jövőre pedig már lassú növekedésre számítunk. Ebben többnyire a kedvező kormányzati intézkedések játszanak kulcsszerepet, mint például az árfolyamgát, a szocpol és a támogatott lakáshitel" - véli Valkó Dávid. Hozzátette: a makrokörnyezet egyelőre bizonytalansági tényező, de a várható stabilizálódás pozitív hatással lehet a piacra.
Az OTP elemzője szerint összességében az elmúlt években százezres nagyságrendű elmaradt keresletről beszélhetünk, ami megfelelő piaci környezetben megmozdulhat és felszívhatja az eladatlan lakásokat.
Mindenkinek kínálnak megoldást
Az elmúlt évben a devizaadósok megsegítése jelentett komoly terhet az OTP számára, főleg a kedvezményes árfolyamon való végtörlesztés helyezte nyomás alá a bankot - emelte ki a sajtóbeszélgetésen Kovács Antal, az OTP vezérigazgató-helyettese. Szerinte ilyen körülmények között különösen pozitív, hogy 2011 első kilenc hónapjában az új hitelkihelyezéseknél 30 százalékos részesedést ért el a bank, amivel túlteljesítette céljait.
"A válság előtti aranyévek várhatóan soha nem fognak visszatérni az ingatlanpiacon, de erre nem is biztos, hogy szükség van" - hangsúlyozta Kovács. A jelenlegi piaci körülmények között az OTP célja a vezető pozíció megtartása, ugyanakkor az öngondoskodási lehetőségek elmaradottsága miatt továbbra is jelentős szerepe lesz a hitelnek.
"Valamennyi adósnak van olyan megoldásunk, amivel a kilakoltatás elkerülhető, az OTP még nem lakoltatott ki olyan ügyfelet, aki együttműködött. Aki teljesen elzárkózik, ott jogi útra kell terelni az ügyet, de ez csak a legutolsó fázisban történik meg, nagyon kis számot érinthet" - mondta Kovács Antal azzal kapcsolatban, hogy március elsején lejárt a kilakoltatási moratórium.
Letarolnák az ingatlanpiacot is
"Hiszünk abban, hogy az OTP erejével a piac minden szereplője számára előrelépést jelenthet a bizalom erősítése az ingatlanpiacon. Ha megfelelő módon oda tud állni a finanszírozói szakma és kap egy kis állami támogatást, akkor az évi 150-160 ezres tranzakciószám elérhetőnek tűnik" - vázolta fel Gyuris Dániel, az OTP vezérigazgató-helyettese.
A legnagyobb hazai bank arra épít, hogy vannak még tartalékok az ingatlanközvetítői szektorban, mivel itthon "békeidőben" sem volt 40 százaléknál magasabb a közvetítők szerepe a piacon, míg Nyugat-Európában 60-65 százalék ez az arány. "Van piac, ahová be tud lépni az OTP úgy, hogy ne a meglévő szereplőktől vegye el a helyet" - véli Gyuris.
Az OTP a fenti okok miatt indította el OTP Ingatlanpont névre keresztelt ingatlanközvetítői cégét, mellyel így a teljes piacot lefedi a finanszírozástól a közvetítésig. A közvetítő cég március 19-től húsz saját irodában és több mint száz partnernél várja az ügyfeleket, emellett számítanak a bank fiókhálózatára is.
"Jelenleg 1350 ingatlanból áll a portfóliónk, de ez dinamikusan nő. Viszonylag rövid idő alatt abban bízunk, hogy akár tízezres portfóliót is fel tudunk építeni" - emelte ki Kosztolánczy György, az Ingatlanpont ügyvezetője.
Kosztolánczy kiemelte: egy éven belül az ingatlanközvetítői piac három legnagyobb szereplője között szeretnének lenni.
Beke Károly
mfor.hu