4p

Néhány nemzetközi befektetési guru nagy nyereséget könyvelhetett el az elmúlt hónapok tőzsdei száguldása során, mivel megérezték, melyik részvényekbe érdemes fektetni. A Forbes összeállította annak a tíz milliárdosnak a listáját, akik a legnagyobbat szakították március eleje és május közepe között a részvénypiacon.

Néhány nemzetközi befektetési guru nagy nyereséget könyvelhetett el az elmúlt hónapok tőzsdei száguldása során, mivel megérezték, melyik részvényekbe érdemes fektetni. A Forbes összeállította annak a tíz milliárdosnak a listáját, akik a legnagyobbat szakították március eleje és május közepe között a részvénypiacon.

A legjobb megérzés talán Ronald Burkle nevéhez fűződik, aki tavaly a nagy tőzsdei zuhanás elején türelmesen kivárt, majd november végén bevásárolt a Barnes & Noble könyvkereskedő és a Whole Foods pékséglánc részvényeiből. Ez tipikusan két olyan részvény, amikben a piac normál körülmények között nem lát fantáziát, azonban Burkle beletrafált.

Novemberben a Whole Foods-papírok 90 százalékkal álltak 2006-os csúcspontjuk alatt, miközben a cég eladásai 40 százalékkal nőttek azóta. Ezért elvileg jó vételnek tűntek a részvények, azonban sokan a fogyasztói kiadások csökkenése miatt arra számítottak, hogy az üzletek forgalma jelentősen megcsappan, és csődbe megy a lánc, ezért nem fektettek a papírokba.

A Barnes & Noble részvényei 2007-es EBITDA értékük kétszeresén forogtak 2008 végén, azonban sokan arra számítottak, hogy a válság miatt az emberek majd a könyvtárakat és a használt könyveket árusító boltokat részesítik előnyben. Ez az első hetekben be is jött, azonban mostanra beigazolódtak Burkle megérzései. A Whole Foods részvényei tavaly óta 85 százalékkal drágultak, míg a Barnes & Noble 80 százalékos szárnyalást produkált, így a befektető 165 millió dollárja mára 305 millióra hízott.

A Forbes a tízes lista elkészítésénél csak azokat a tőzsdegurukat vette figyelembe, akik jelentős tulajdonrésszel rendelkeznek nyilvános társaságokban, valamint, hogy március 9. és május 15. között mennyit hozott a befektetett pénzük. A tíz ember átlagban 117 százalékos nyereséget könyvelhetett el. Összesen 12,1 milliárd dollárt kerestek két és fél hónap alatt.

A vizsgált időszakban a legnagyobb nyereséget Sheldon Adelson kaszinómogul érte el, aki hárommilliárd dollárt nyert befektetései révén. 2008 végén és 2009 elején az Adelson tulajdonában lévő Las Vegas Sands részvényei meredeken zuhantak, a papírok értéke 25 milliárd dollárral esett vissza, amivel Adelson volt a válság legnagyobb vesztese az egyéni befektetők közül.

Az év elején Adelson egymilliárd dollárt tolt be a cégbe saját vagyonából, hogy elkerülje a csődöt, ennek köszönhetően a korábbi 250 millió mellé további 170 millió részvény birtokosa lett. Március eleje óta a Las Vegas Sands papírjai 550 százalékkal ugrottak meg, Adelson befektetése pedig 3,3 milliárd dollárt hozott.

A tízes listán két további kaszinótulajdonos van: Steve Wynn 140 százalékos száguldást tapasztalt a részvényei árfolyamában, míg Kirk Kerkorian 230 százalékos hozamot produkált másfél hónap alatt.

Stephen Scwarzmann, a Blackstone elnök-vezérigazgatója 1,4 milliárd dollárral lett gazdagabb, miután befektetési cégének nyilvános részvényei több mint 100 százalékos szárnyalást mutattak két hónap alatt a 2008-as 70 százalékos zuhanást követően.

Voltak olyanok is, akik az olaj árának ismételt emelkedésén kerestek nagy pénzt: Harold Hamm például 1,2 milliárd dollárral gazdagodott annak köszönhetően, hogy az év eleje óta ismét nő a kereslet a nyersanyag iránt.


Egy másik korábbi energiaipari befektető ugyanakkor nagy vesztese is az elmúlt néhány hónapnak: Aubrey McClendon, a Chesapeake Energy elnöke még tavaly októberben volt kénytelen megválni 570 millió dollár értékű részvényétől a cégben kényszerlikvidálás miatt. McClendon papírjait akkor 18 dolláros árfolyamon adták el, azóta viszont a Chesapeake Energy árfolyama 22 dollárig emelkedett.

Az egyik legnevesebb nyertese a tavaszi szárnyalásnak Rupert Murdoch volt, aki News Corp-papírjain keresztül 1,4 milliárd dollárt nyert, ami 80 százalékos hozamot jelentett a vizsgált két hónapban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!