5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokszor ismételtük itt már: visszafizeted, becsődölsz vagy elinflálod. A piac egyre inkább kezd félni ez utóbbi kettőtől: az államok, a cégek és a magánszemélyek egyre többen csődölnek majd be a nagy adósságteher alatt. Ez főleg a nyugati gazdaságokban probléma, duplán is. Miért van ez így?

A nyugati gazdaságokban az utóbbi években a lélekszám növekedése, a 10-40 éves korosztály súlya az össznépességen belül csökken. Köztudott, hogy minden egészséges gazdasági növekedés egyik alappillére a népesség- és a hatékonyságnövekedés. Ez utóbbit úgy gondolom, maximálisan kiveséztük az elmúlt években, mivel az előbbi inkább stagnált, mintsem hogy nőtt. Ezért van az, hogy a további növekedéshez egy nem egyensúlyi utat választottunk: az adósság növekedését. Hitelek felvételével előrehoztuk a későbbi évek fogyasztását a jelenbe, ezzel óriási lökést adva a gazdaságnak. "Élj a mának, pörögj!"

Amíg ez az 1980-as évektől 2007-ig nem volt igazán probléma, ennek az adósságból finanszírozott növekedésnek az utóbbi években rátértünk egy nem stabil útjára, amikor már mindenkinek hitelt adtunk, csakhogy a rendszer menjen még. Most látjuk ennek hátulütőjét: a hitelek dőlnek be.

A minap, Jamie Dimon, a JPM vezére figyelmeztetett arra, hogy a WaMu (felvásárolták az USA legnagyobb takarékpénztárát még tavaly, megmentve azt a csődtől) hitelkártyaportfoliója már 25%-os (!) nemfizetési rátával fut. És akkor még nem beszéltünk a sok opciós jelzáloghitelről, melynél az opciók miatt a következő években lényegesen megugrik a törlesztési kötelezettség, újabb csődhullámmal fenyegetve a megtépázott amerikai gazdaságot. Mi lesz ezzel a sok adósággal?

Majd növekszik Kína, és a gazdasági növekedés kihúz minket, mert a kínaiak majd vásárolják a kontinensen még megmaradt iparágak termékeit? Ha, szép lenne. Tegnapi hír, hogy a kínaiak úgy fogalmaztak meg egy szélerőművekre kiírt tendert, hogy azt csak kínai szállítók (vannak vagy 70-en) tudták teljesíteni (ismerős otthonról, nem?). Persze erről nem hallasz a sok celebhír mellett, pedig kéne. Ez a bimbózása egy kínai protekcionista politikának. Minek kell még Kínának a Nyugat?

A következő 10-15 évben 350 millió kínai fog belépni a középosztályba. Ezeknek majd kell autó, lakás, TV és sok minden. Ez óriási szám, nagyobb mint az USA lakossága. Azaz, ha a Nyugat komplett le is lassul, Kína képes lehet mindent kárpótolni, és akkor még nem említettük Indiát, Brazíliát, Törökországot...

Kína az elmúlt években közös cégeken keresztül behozta a know-how-t, most megpróbálja felvásárolni az Opel-t, a Saab-ot. Amit kapnak. NEM másért, mint hogy végre meg legyen a technológiájuk, hogy ne olyan kocsikat gyártsanak, melyek a törésteszteken még értékelést sem kapnak, mert 60km/h-nál is már halálosak. Emlékeztetőül: India (Tata Motors) már megvette a Jaguárt is, ugye.

Elkezdenének atomerőműveket is építeni, hogy csökkentsék az olajtól függőséget. Persze a technológia ismét itt van Európában és az USA-ban, csak hogy a kínai "konfucius" csak akkor engedi be őket, ha ismét közös vállalatokon át zajlik majd minden. Ez nem más, mint a gazdasági kémkedés legalizálása. Amit a
Nyugat évtizedek alatt kifejlesztett, egy kis profit fejében átadja Kínának. Akik majd pár év múlva kinyírják ezeket a közös vállalatokat, és annyi. Konyec filma.

Ez a Nyugat válsága. Annyira el volt foglalva magával, arra nem figyelt, hogy nem születik/született elég gyerek. Köszönjük mindezt a szabadosságunknak, az értékek nélküli világnak, amikor a Red Bull és a pörgés a fontos, mely kifacsar és 40 évesen kiégett leszel. Most itt állunk. Ha van egy kis eszünk, akkor most a demográfiai politikára koncentrálunk, mert amúgy még nagyobbak lesznek a problémák. Ha szerencsénk van, Kína majd pont akkor kezd öregedni, amikor esetleg Nyugaton megint egy friss, új nemzedék erősödik meg. Na de ez messze van. Mi lesz addig?

Elinflálás? A mai nap láttam egy elemzést, mely szerint évi 3-5% infláció 10 év alatt 30%-kal csökkentheti az adósságot. A tűzzel játszunk. Van egy "egészséges" és egy "rossz" infláció. Az egészséges, mely amiatt alakul ki, mert a kereslet a népesség növekedése és annak vagyonosodása miatt meghaladja a kínálatot (például). Van egy "rossz", mely a monetizálás miatt alakul ki. Azaz pénzt nyomtatunk, és emiatt lesz infláció. Sokan ez utóbbiról (ennek csíráit látjuk most, mármint a monetizálásnak) hiszik azt, hogy ez majd segíteni tud az adósság elinflálásában.

Hogy zajlana ez? Az infláció révén, feltéve HA az emberek nem szenvednének el reálbércsökkenést, azaz indexált lenne a jövedelmük, mely eleve ahhoz vezetne, hogy a várakozások meglódulnak (melyeket tudvalevő igen nehéz letörni utána), szóval ekkor a növekvő nominálbérből (adóbevételekből) a fixált hitelösszeg és a NEM változó, hanem fix kamat könnyebben visszatörleszthető. Milyen szépen is hangzik ez, és milyen egyszerű.

Ezzel megtaláltuk az ellenszert bárminemű gazdasági válságra: vágd le a kamatokat, amennyire csak tudod, ha már nem megy lejjebb, nyomtass pénzt, és ezzel elinflálod az adósságot.


Csak az a baj, hogy monetizálással nem lehet 3-4%-os inflációt csinálni szerintem (ez utópia), hanem csak jóval magasabbat, mivel a várakozások öngerjesztőek lesznek. A jóval magasabb infláció viszont szintén elszegényedéshez vezethet, amennyiben a bérek nem indexáltak, ha meg igen akkor, soha nem tudjuk majd leszorítani azt.

Az infláció egy szellem a palackban, ha szabadon engedjük, teljesítheti kívánságunkat, de vissza már nem megy, csak nagy kínok, problémák árán...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!