A bankadó nélkül kifejezetten jó, 45 milliárd forint feletti profitról számolt be az OTP a Budapesti Értéktőzsde honlapján péntek hajnalban megjelent harmadik negyedéves gyorsjelentésében. Persze a nyereség harmadát elvitte a bankadó első részlete. A portfólió tovább romlott, azonban a céltartalékolás majdnem a felére esett a második negyedévhez képest.
Impozáns profit
A nyereséget tekintve érdemes most a bankadóval korrigált számot figyelembe venni, így 30,9 milliárdos profit látszik az OTP esetében. A második negyedévben a 15 milliárdos goodwill-leírás nélküli adatot vettük figyelembe, azonban a jelenlegi helyzet annyiban más, hogy a bankadóra évekig be kell rendelkeznie a cégnek, míg az értékvesztés egyszeri tétel.
A 30,9 milliárdos nyereség közel tízmilliárd forinttal magasabb a várakozásoknál, ennek oka a bankadó előtti eredmény kedvező alakulása. Azon a soron 45,4 milliárdos profit látszik, ami 7 százalékkal magasabb a második negyedévi adatnál. Az év első kilenc hónapjában a bankadóval és a goodwill-leírással együtt 100,7 milliárd forint volt a bank profitja, ami 22 százalékkal elmaradt a tavalyitól. Ha viszont ezt a két tételt kivesszük, akkor 130 milliárdos nyereség látszik, ami már csak 1 százalékos csökkenés 2009-hez képest.
"Az eredmény abszolút nagyságán túl ugyancsak kedvező fejlemény, hogy a profit-hozzájárulás szempontjából a külföldi leányvállalatok jelentős, 38 százalékos részarányt képviseltek. A különadó negatív hatását és a hazai adózott eredmény csökkenését tehát jelentős mértékben ellensúlyozta a külföld javuló teljesítménye" - olvasható a beszámolóban.
A bank nettó kamatbevétele a harmadik negyedévben 150,3 milliárd forint volt, ami szinte hajszálra megfelel az elemzői várakozásoknak. Ez egyébként 13 százalékos csökkenés volt a második negyedévhez képest, a tavalyi év hasonló időszakával összehasonlítva viszont 9 százalékos emelkedést jelent. Az első három negyedévben 465,2 milliárd volt a bank kamatbevétele, ami 6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
A fenti számokból az látszik, hogy nem a bevételek vártnál jobb alakulása okozta a pozitív meglepetést a profitsoron, hiszen a kamatbevételek a vártnak megfelelően alakultak. Ha viszont megnézzük a másik jelentős tételt, a céltartalékolást, akkor máris látszik a nyereség forrása. A második negyedév 96,4 milliárdos tartalékolása után 52,7 milliárd forint volt a céltartalék. A portfolio.hu elemzői konszenzusa 61,3 milliárdra számított, azaz itt máris majdnem megtalálható az a plusz tízmilliárd.
A portfólió nem okozott pozitív meglepetést
A bank hitelállománya a harmadik negyedévben 3 százalékkal csökkent, így 7321,7 milliárd forintot tett ki. A betétek stagnáltak, ennek köszönhetően a hitel/betét arány 106 százalékra csökkent a második negyedéves 110 százalékról.
A bank tőkehelyzete tovább javult a szeptemberben lezárt három hónapban: a tőkemegfelelési mutató a második negyedéves 17,3 százalékról 18 százalékra nőtt. A bank Tier1-rátája eközben 13 százalékról 14,1 százalékra emelkedett.
Arra már a második negyedév végén számított az OTP menedzsmentje, hogy a portfólió minősége tovább romlik majd, ez be is igazolódott: a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya (NPL-ráta) a június végi 12,4-ről 13,2 százalékra emelkedett. A bank közlése szerint a portfólión belül elsősorban a hazai jelzáloghitelek és a román lakossági hitelek minősége romlott a harmadik negyedévben. Ez látszik a céltartalékolás arányán is: az 52,7 milliárd forint több mint felét, 28,2 milliárdot a magyar portfólióra kellett elkülöníteni.
A magyar piacon a 90 napon túli késedelmes hitele aránya a második negyedéves 9,1 százalékról 10 százalékra nőtt szeptember végére.
Ugyanakkor a romlás üteme lassult: amíg a második negyedévben 123 milliárdos állomány esett három hónapnál hosszabb késedelembe, a harmadik negyedévben 77 milliárddal nőtt a késedelmesen fizető hitelek állománya.
Lassan hozza vissza a pénzt Ukrajna
A leányvállalatok közül az OTP Bank Russia 8,7 milliárd forintos adózott eredményt ért el július és szeptember között, az első kilenc hónapban pedig 13,5 milliárd volt a profitja. Azt érdemes kiemelni, hogy a nagy piacok közül Oroszországban csökkent először a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya.
Jelentősen javult az ukrán leánybank teljesítménye: a harmadik negyedéves 5 milliárd forintos profitja ötszöröse az egy negyedévvel korábbinak. Mindez azt jelenti, hogy a sokáig csak mostohagyerekként kezelt ukrán bank lassan elkezdi visszahozni a bele fektetett pénzt az OTP számára.
A bolgár leányvállalat stabil nyereséget mutat, az év első kilenc hónapjában 14,5 milliárd forintot tett ki, míg a horvát bank 1,7 milliárdos eredménye 33 százalékos visszaesést jelentett elsősorban a növekvő kockázati költségek miatt. A román piac három negyedév alatt 4,2 milliárd forintos veszteséget hozott az OTP-nek, ráadásul a gazdasági nehézségek miatt még jövőre is nehézségekre kell számítani.
Veszteséges volt az év első kilenc hónapjában a szerb bank is: a 3,4 milliárdos mínusz azonban még így is jelentősen elmarad a Montenegróban tapasztalt 12 milliárdos veszteségnél. Összességében a külföldi leánybankok a harmadik negyedévben 38 százalékkal, 17,4 milliárd forinttal járultak hozzá a csoportszintű adózott eredményhez. Ezzel kilenc havi eredmény hozzájárulásuk 14,5 milliárd forint volt (11 százalék).
A negyedéves eredmények kapcsán péntek reggel 9 órakor tart sajtótájékoztatót az OTP menedzsmentje élén Bencsik László pénzügyi vezérigazgató-helyettessel. Az eseményről az mfor.hu élőben beszámol.
Beke Károly
mfor.hu