5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Növekvő árbevétel mellett gyakorlatilag stagnáló üzemi eredményt és kismértékben emelkedő EBITDA-t ért el 2011-ben a Mol - derül ki a péntek hajnalban közölt beszámolóból. Ahogy az várható volt, a finomítás húzta keresztül az eredményjavulásról szóló terveket, a kitermelés viszont ellensúlyozta az azon a soron lévő komoly veszteséget.

2011-ben a Mol összesen 5341,3 milliárd forintos árbevételt ért el, ez 24 százalékkal volt magasabb az előző évi 4298,7 milliárd forintnál. A negyedik negyedévben 1488 milliárd forint volt az olajcég forgalma, ami az egy évvel korábbit és a harmadik negyedévben tapasztaltat is felülmúlta.

EBITDA tekintetében egész évben 601,8 milliárd forintról számolt be a Mol, a speciális tételek nélkül ez 643,8 milliárd forintot tett ki. Utóbbi 6 százalékkal volt magasabb a 2010-es 606,1 milliárd forintnál. Az év utolsó három hónapjában tapasztalt 150,8 milliárdos speciális tételektől megtisztított EBITDA gyakorlatilag stagnálást jelentett 2010 hasonló időszakához képest.

Üzleti eredményét tekintve szintén stagnálás látszott a magyar olajcégnél, a speciális tételek kiszűrésével 2011 egészében 335,2 milliárdos volt a működési eredmény, míg a negyedik negyedévben tapasztalt 61,5 milliárdos érték 27 százalékos esését jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A speciális tételekkel együtt mért üzleti eredmény ennél is rosszabb képet mutatott, hiszen a 10,1 milliárd forintos érték 84 százalékkal maradt el 2010 negyedik negyedévének adatától. Ezek a számok pedig azt mutatják, hogy tavaly az év utolsó három hónapja volt különösen nehéz a Mol számára, hiszen a fenti jelentős negyedik negyedéves visszaesések mellett sikerült az egész évet stagnálásra hozni.

A pénzügyi műveletek során a 2010-es 85,5 milliárd forintos nyereség után tavaly 57 milliárdos pluszt mutatott fel a Mol, viszont ennek tetemes része, 53,9 milliárd forint a negyedik negyedévre esett.

A nettó eredményt tekintve jelentős javulást könyvelhetett el a magyar cég: a gyorsjelentés szerint a 152,1 milliárdos éves nettó profit 46 százalékkal volt magasabb, mint 2010-ben, míg a speciális tételek nélkül 221,3 milliárd forint volt a nyereség, ami 34 százalékos növekedésnek felelt meg. Szintén jól jelzi a negyedik negyedévben kicsúcsosodó problémákat, hogy az év utolsó három hónapjában elért 18,5 milliárdos speciális tételek nélküli nettó profit 61 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2010 hasonló időszakában. Ráadásul speciális tételek nélkül a nettó eredmény egyenesen 31 milliárdos veszteséget mutat szemben a tavalyi 36,1 milliárdnyi plusszal.

A Mol szerteágazó tevékenysége miatt érdemes kicsit az adatok mélyére tekinteni, hogy a folyamatok okait is lássuk. Az előzetesen is sejthető volt, hogy a kitermelés (upstream) és a finomítás (downstream) ellentétes utat járhattak be tavaly. A számokból viszont az látszik, hogy a kontraszt a vártnál is nagyobb volt.

Éves szinten a kitermelés üzleti eredménye 16 százalékos emelkedést mutatott 2010-hez képest, így 330,2 milliárd forintot tett ki. Ezen belül a negyedik negyedéves 87 százalékos upstream-eredmény 6 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A finomítás ugyanakkor a 2010-es 58,6 milliárdos üzemi eredmény után tavaly 1,7 milliárd forintos veszteséget hozott, csak a negyedik negyedévben 41,1 milliárdos volt a mínusz. Vagyis első ránézésre is látszik, hogy a finomítás nehézségeit kellett a fokozatosan növekvő kitermelésnek ellensúlyozni, így sikerült üzemi szinten elérni a stagnálást.

A Mol beszámolója szerint a finomítói üzletág tetemes vesztesége a rendkívül kedvezőtlen iparági környezettel és az alacsonyabb kiskereskedelmi profitabilitással magyarázható, ebben a szegmensben továbbra is rontja az eredményt a tartósan magas olajár. Ezzel szemben az upstream szegmens eredményét javította a magasabb realizált szénhidrogén ár és megnövekedett nemzetközi szénhidrogén-termelés. A hazai termelés után fizetett bányajáradék összege (102 Mrd Ft)  14 százalékkal emelkedett a magasabb járadékkulcs és emelkedő szénhidrogén árak miatt. A Gáz Midstream szegmens eredménye javult, a 65,7 milliárdos éves üzemi nyereség 24 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A fentiekből az mindenképp látszik, hogy a Molnak jót tett a diverzifikálás, az, hogy a korábban főleg feldolgozásra, finomításra építő cégből egyre inkább a kitermelésre is koncentráló vállalattá nőtte ki magát. Az eredmények tekintetében ez biztonságot ad, hiszen ha csak az olaj világpiaci árát vesszük alapul, akkor az a fentiekben bemutatott módon ellentétes hatással van a kitermelésre és a finomításra, így az egyik nyeresége részben vagy egészben kompenzálhatja a másik veszteségét.

"Teljesítményünket negatívan befolyásolták az előre vártnál nehezebb üzleti körülmények a Downstream üzletágban, a kihívásokkal teli makrogazdasági és szabályozói környezet és a jól ismert szíriai események is. Azonban diverzifikált nemzetközi upstream portfóliónknak köszönhetően képesek voltunk tovább növelni eredményességünket. Annak érdekében, hogy ezt az upstream növekedést a jövőben is biztosítsuk, fel kívánjuk gyorsítani beruházási programjainkat és több hangsúlyt helyezünk Oroszországra, Kazahsztánra és Irak kurdisztáni régiójára. Emellett folytatjuk munkaprogramunkat a közép-kelet-európai régióban is, kiaknázva több évtizedes tapasztalatainkat" - mondta az eredményekkel és a tervekkel kapcsolatban Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója.

A cég pénzügyi helyzete tovább javult 2011-ben, szilárd alapot biztosítva az organikus növekedési tervekhez. A terveink megvalósításához szükséges pénzügyi flexibilitásunkat a diverzifikált hitelállomány biztosítja, 2012-ben nem szorul további külső finanszírozásra a Mol - tette hozzá Hernádi.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!