9509 ponton állt a csütörtöki kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,07 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai záróértéknél. A hongkongi Hang Seng 0,45 százalékkal gyengült, a Shanghai Composite pedig 2,06 százalékkal esett vissza. Dél-Koreában a Kospi index 0,66 százalékos lecsorgást mutatott, míg a tajvani piacon 0,78 százalékos volt a visszaesés.
A Nikkei sokáig egyedül tartotta magát pluszban, a nap végére azonban Tokióban is elromlott a hangulat. A japán miniszterelnök beszédében kijelentette, hogy szükség esetén készek további lépéseket tenni a jen gyengítése érdekében, ezokozta az átlagosnál jobb hangulatot. A távol-keleti ország kormánya hat év után először szerdán hajtott végre piaci intervenciót, miután az elmúlt hetekben a jen sorra döntötte meg 15 éves csúcsait a dollárral szemben. A kormány elkötelezettsége a gyengébb jen mellett elsősorban az exportra termelő vállalatok számára jó hír.
A kedvező híreket ellensúlyozta viszont a pénzügyi szektor és a bányatársaságok gyenge teljesítménye. A Kínai Fejlesztési Bank részvényei például 1,5 százalékkal estek vissza Hongkongban, mivel az ország pénzintézeteinek a korábbinál szigorúbb tőkekövetelményeknek kell megfelelniük a jövőben. Egyes források szerint a kínai hatóságok azt írhatják elő, hogy 2012-ig minden bank emelje 15 százalékra tőkemegfelelési mutatóját.
Szakemberek szerint ez rossz hír lehet a kínai bankrendszerre nézve, hiszen vagy a hitelezést kell jelentősen visszafogniuk, vagy pedig részvényeket kell kibocsátani, hogy megfeleljenek a szigorúbb követelményeknek.
A bányatársaságok elsősorban a nyersanyagárak csökkenésének köszönhették gyenge teljesítményüket: a BHP Billiton 1,2 százalékkal esett vissza napközben, míg a világ harmadik legnagyobb acélgyártójának számító Posco részvényei 3,1 százalékkal lettek olcsóbbak.
mfor.hu