3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kedvező lengyel GDP adat, illetve a magyar politikusok viszonylag megnyugtató nyilatkozatai segítették a forintot, mely csütörtökön biztatóan erősödött, és pénteken is stabilan kezdte a napot. Ráadásul jó esély mutatkozik, hogy féléves rekordot érjen el a magyar CDS-felár pénteken, áll a Commerzbank napi piaci összefoglalójában.

EUR/HUF (286,20 – 289,70): Jól teljesít a lengyel gazdaság, az 4,1 helyett 4,3 százalékkal bővült Lengyelország bruttó nemzeti összterméke, ami nemcsak a régióban, hanem egész Európában irigylésre méltó. A zloty erre a hírre augusztus közepi szintre, 4,10 környékére erősödött az euróval szemben. A jó lengyel hírek farvizén evezik a forint is, megspékelve azzal, hogy tegnap délután Cséfalvay Zoltán államtitkár úr egy interjúban kifejtette, hogy lesz IMF megállapodás a második negyedévben, és a június végi elemzői találgatásokat túlságosan pesszimistának tartja. Ma reggel Orbán Viktor is adott rádióinterjút, amiben azt hangoztatta, hogy a korábban az EU részéről jelzett EU kohéziós alapok visszatartása csupán technikai kérdés, a miniszterelnök azon dolgozik, hogy az EU ne vehessen el egyetlen "petákot" sem. Ezek a hírek viszonylag erősen 288 alatt tartják a forintot ma reggel. Jó esély mutatkozik arra, hogy ma 500 bázispont alá kerüljön az 5 éves magyar államkötvény CDS-felára, amire egyébként október vége óta nem volt példa. 

EUR/USD (1,3200 – 1,3320): Brüsszelben kétnapos EU-csúcsot tartanak, ahol az állam- és kormányfők várhatóan aláírják a fiskális paktumot, ami meggátolná a jövőben az államok eladósodását, vagy legalábbis féken tartaná. Fontos téma még a pénzügyi védőháló, az úgynevezett ESM rendszer felállítása. Az eredeti tervek szerint az ESM alap 500 milliárd eurós kerettel indult volna, de mások szerint ennek a duplája szükséges, ha a legrosszabb szcenáriót vennénk alapul, amikor minden PIIGS ország egyszerre kérne gyors segítséget. Az 500 milliárd eurón felüli összeget valószínűleg az IMF-en keresztül lehetne bevonni, de ez egy hosszabb egyeztetés része lesz, legkorábban a következő áprilisi G20-as találkozón születhet erről döntés. Az ESM-ben érdemi haladás nem lesz, a fiskális paktumot pedig 25 ország alá fogja írni, így a jelenlegi csúcs mindössze arra lesz alkalmas, hogy az EU vezetői egységes képet mutassanak a kirakatban, ami némileg elfedheti a belső nézetellentéteket. Az EUR/USD árfolyama ma reggelre 1,33 alá került, a dollár kezdi visszanyerni az erejét, miután távolodik a QE3-as likviditásbővítési program esélye.
CHF/HUF (237,40 – 240,40): Hiába nyilatkozza a legnagyobb svájci óragyártó pénzügyi vezetője azt, hogy az árfolyamküszöböt 1,40-1,50 közé kellene fixálni, ez nem fog változtatni az SNB eddigi politikáján, várhatóan marad az 1,20-as korlát. Majd az új elnöknek (akit valószínűleg áprilisban neveznek meg) az állásfoglalása zökkentheti ki az EUR/CHF árfolyamát az unalmas 1,2050-1,21 közötti sávból. A CHF/HUF árfolyama ma reggel 238-239 között mozgott.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!