Az elmúlt napokban ismét negatív hangulat lett úrrá a tengerentúlon a hitelválság és a gazdaság állapota miatt, tegnap azonban a zuhanó olajár háttérbe szorította a pesszimizmust. Az olaj ára közel 5 dollárral esett, miután Kína bejelentette, hogy megemeli az államilag szabályozott üzemanyagárakat. A szakemberek ettől azt várják, hogy csökken majd a kereslet. A befektetők üdvözölték a jelentős árcsökkenést az elmúlt hetek inflációs félelmei után.
A Dow Jones ipari index 0,28 százalékos pluszban zárt a nap végén, 12 063 pontig kúszott fel az index. Rövid időre napközben ismét a 12 000-es szint alá esett a mutató, akárcsak szerdán. Előtte legutóbb március közepén volt hasonlóan alacsonyan a Dow. Tegnap a többi vezető index is javított: a Standard & Poor's 0,38 százalékkal emelkedett, míg a Nasdaq 1,33 százalékkal lódult meg.
Az olaj világpiaci ára 4,75 dollárral esett vissza a kereskedés végére, a New York-i árutőzsdén 131,93 dollárba került egy hordó nyersanyag. A kínai kormány tegnap jelentette be, hogy 16 illetve 18 centtel megemeli a benzin és a gázolaj államilag megszabott árát, ettől pedig azt várják, hogy csökken majd az ország olajéhsége.
Igazán jelentős makroadatok nem jelentek meg tegnap: a philadelphiai Fed feldolgozóipari indexe a várt kismértékű emelkedés helyett tovább esett. A heti új munkanélküliek száma ötezerrel csökkent a múlt héten, azonban ez a visszaesés kisebb volt a vártnál.
Ma egyáltalán nem jelenik meg makroadat a tengerentúlon, így vélhetően ismét az olajár és a vállalati hírek fogják mozgatni a piacot. Az utóbbi napokban megint kiemelten figyelnek a befektetők a pénzügyi szektorra, sorra látnak napvilágot az újabb borús jövőt jósoló elemzések.
Az ázsiai piacok vegyesen mozogtak ma reggel: a japán Nikkei 225 index 1,33 százalékkal visszaesett, a hongkongi Hang Seng viszont 1,28 százalékot javított, míg a Shanghai Composite 4 százalékkal ugrott meg.