Úgy tűnik, hogy a befektetők továbbra sem bíznak a pénzügyi szektorban, a szaporodó negatív hírekkel azt már sikerült elérni, hogy senki nem mer pénzügyi részvényeket venni. Pedig tegnap kiváló alkalom lett volna a meglódulásra, mivel az olajár váratlanul közel 10 dollárral esett vissza. A Dow Jones ipari index 2006 júliusa óta először zárt 11 000 pont alatt.
A Dow pontosan 0,84 százalékkal gyengült a nap végére, 10 962 pontig esett vissza. Az elemzők szerint elsősorban a tartósan magas olajár az oka, hogy az index kétéves mélypontig süllyedt, bár a tegnapi kereskedés ezt nem támasztotta alá. A Standard & Poor's 1,09 százalékkal gyengült a kereskedés végére, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq viszont 0,13 százalékkal erősödni tudott.
Tegnap tartották Ben Bernanke Fed-elnök kongresszusi meghallgatását, melyen a jegybenk vezetője kiemelte, hogy az amerikai gazdaságnak számos problémával kell szembenéznie. A befektetők most éppen a pénzügyi szektortól tartanak leginkább. Bár a hétvégén a kormány bejelentette, hogy segítséget fog nyújtani a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzáloghitelezőknek, amennyiben szükséges, tegnap mégis tovább gyengültek a két cég részvényei. A két intézet összesen mintegy 5200 milliárd dollárnyi vagyont kezel, ami a teljes amerikai jelzálogállomány fele. A Fannie újabb 27 százalékot veszített értékéből tegnap, a Freddie papírjai pedig 26 százalékkal lettek olcsóbbak.
Meglepetésszerűen csökkent tegnap az olaj ára, a nap végén 138,74 dollárba került egy hordó nyersanyag, ami 6,44 dollárral olcsóbb a hétfői árnál. A szakemberek főleg azzal magyarázzák a hirtelen áresést, hogy a világgazdaság lassulása miatt csökkent a kereslet az olaj iránt.
Szintén tegnap jelentették be az amerikai hatóságok, hogy bizonyos részvények esetében korlátozzák a short pozíciókat. Ez a hír is közrejátszott abban, hogy a nap közepén meredeken felfelé tartottak a vezető indexek.
Az Intel a tegnapi tőzsdezárás után közölte második negyedéves eredményeit, melyek felülmúlták az elemzői várakozásokat. A technológiai cég profitja 25 százalékkal emelkedett az év második három hónapjában. A kedvező hír inkább csak ma lehet majd hatással a részvényárfolyamokra, de már tegnap a zárás utáni elektronikus kereskedésben is drágultak a cég papírjai.
A dollár tegnap rekordszintre gyengült az euróval szemben, a közös európai valuta 1999-es bevezetése óta nem volt ilyen olcsó az amerikai fizetőeszköz. A dollár/euró árfolyam napközben átlépte az 1,60-as szintet, majd kisség visszapattant onnan, és a nap második felében 1,60 körül ingadozott.
A vezető ázsiai piacok vegyesen reagáltak a tegnapi amerikai esésre. A japán Nikkei 225 index ma reggel 0,05 százalékkal erősödött, a hongkongi Hang Seng 0,46 százalékot tudott javítani, míg a Shanghai Composite 3,48 százalékot zuhant.