3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az összes fejlett gazdaság (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a nyugat-európai országok) egyszer csak bedől államadóssága súlya alatt - vélekedik Marc Faber, a Gloom, Boom & Doom hírlevelet jegyző sztárbefektető.

Az összes fejlett gazdaság (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a nyugat-európai országok) egyszer csak bedől államadóssága súlya alatt - írja a Gloom, Boom & Doom hírlevelet jegyző befektetőre, Marc Faberre hivatkozva a Napi Gazdaság.

A fejlett világ országaiban túl magas a GDP-re vetített államadósság, illetve a rövid időn belül esedékessé váló fedezetlen kötelezettségek következtében az államoknak addig kell nyomtatniuk majd a pénzt, míg bele nem rokkannak (azaz el kell inflálniuk adósságukat) - magyarázta a CNBC-nek Faber. A befektető szerint a feltörekvő gazdaságok ilyen összehasonlításban pénzügyileg jóval stabilabbak fejlett társaiknál. Faber úgy véli, a csúcsukról 10-20 százalékot eső nemzetközi tőzsdék immár olyan korrekciós szakasz elején járnak, amely számítása szerint tovább folytatódik. Ettől függetlenül a szakember még mindig optimista a részvényeket illetően, mivel szerinte azok, illetve a nemesfémek bizonyulhatnak a legellenállóbb befektetésnek.


Az Elliott-hullámok modern tőzsdei alkalmazásának kifejlesztőjeként számon tartott Robert Prechter ezzel szemben úgy véli, hogy a Fed laza monetáris politikája dacára felerősödő deflációs nyomás folytán az arany ára unciánként 680 dollár alá esik, és az amerikai állampapírok hozama is negatívba fordul, így inkább a készpénzfelhalmozást javasolja. A deflatorikus környezet miatt az elliottista elemző az amerikai dollár drámai erősödésére számít, valamint úgy véli, 2010-ben a medve teljes erejével visszatér a részvénypiacokra, és a tavaly márciusi mélypontok is elesnek majd - írta a Marketwatch. Prechter szerint az Elliott-hullámok ciklikussága alapján az arany és a részvények 2014-ben érhetik el mélypontjukat, ahonnan a nemesfém állhat előbb talpra.

Európa, az Egyesült Államok és Japán elhúzódó és kismértékű gazdasági kilábalás elé néz a kormányzatok, háztartások és pénzintézetek kötelező takarékossági intézkedései miatt a pénzügyi válságot idejekorán megjósoló Nouriel Roubini szerint. A közgazdászprofesszor viszont a CNBC-nek nyilatkozva felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányoknak és jegybankoknak nem szabad eltúlozniuk a további gazdaságélénkítő csomagokat, mert azok a göröghöz hasonló helyzetet idézhetnek elő.

Egyelőre egyetlen igazán optimista hang akad. Mark Möbius, a Templeton Asset Management elnöke a chilei El Mercuriónak adott interjúban leszögezte: a világgazdaság kilábalását a legcsekélyebb mértékben sem veszélyezteti a görög államháztartási válság, mivel a többi európai ország bárminemű közbelépése olyan reformokat indíthat meg, amelyek az Európai Unió egészére nézve is hasznosnak bizonyulhatnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!