A világ vezető olajhatalmai Szaúd-Arábiában tanácskoztak a hétvégén a kialakult globális válságról, melyet a tartósan magas olajárak idéztek elő. A megbeszélés legfontosabb pontja az volt, hogy végre sikerült az arab országot rávenni: növelje kitermelését az árak letörése érdekében. Az amerikai kormány eredetileg konkrétabb ígéretekre számított, de a mostani termelésnövelés is elindíthatja lefelé az árakat. Az összejövetelt Szaúd-Arábia kezdeményezte, ezzel kifejezte az ország, hogy aggódik a magas olajárak és a világgazdaság általános helyzete miatt.
Gordon Brown brit minszterelnök azt hangsúlyozta a tanácskozáson, hogy a fejlett nyugati országoknak nem maradt más választásuk, mint hogy átalakítsák energiapolitikájukat, egyre nagyobb súlyt helyezzenek a nukleáris energiára, mivel a magas olajárak erre kényszerítik őket.
Az olajtermelő országok - mint például Szaúd-Arábia - és a fogyasztó országok - például az Egyesült Államok és Nagy-Britannia - továbbra sem értenek egyet abban, hogy hosszútávon mi okozhatna jelentősebb árcsökkenést. Az olaj hordónkénti ára közel 135 dollár volt a pénteki tőzsdezáráskor, ez majdnem a duplája az egy évvel ezelőtti árfolyamnak.
Amerikában egyre nagyobb szerepet kap a választási kampányban is a magas olajár. George Bush jelenlegi elnök és John McCain republikánus elnökjelölt arra kéri a kongresszust, hogy hozzon tiltást a régóta fennáló külföldi olajfúrásokra. Barack Obama demokrata elnökjelölt viszont ellenzi ezt a lépést, szerinte ez nem oldaná meg az emberek problémáit.
A Egyesült Államok a tanácskozáson azzal érvelt, hogy az olajtermelés nem követte a nemzetközi keresletet, elsősorban Kína, India és a Közel-Kelet energiaéhsége nőtt. Szaúd-Arábia és a többi OPEC-tagország viszont úgy véli, hogy nincs hiány az olajpiacon, szerintük inkább a dollár gyengülése okozta az árrobbanást.
A szaúdi olajminiszter bejelentette, hogy országa kész napi 9,7 millióra emelni a kitermelést, amennyiben a piacnak szüksége van rá, de elutasította azt a véleményt, hogy a szállítási nehézségek okozzák az áremelkedést. "A jelenlegi környezetben nem, a szállítási nehézségek és a túlzott kereslet hajtják fel az árakat" - tette hozzá. Az Egyesült Államok olajügyi képviselője, Samuel Bodman szerint nem a spekulatív tőke hajtja fel az árakat, tehát egyelőre abban sincs megegyezés, mi okozta a jelentős áremelkedést.
A szaúdi képviselők a hétvégi megbeszélésen elmondták: országuk ki tudja elégíteni a piac igényeit. Az arab ország még májusban arról döntött, hogy 300 ezer hordóval megemeli a napi kitermelést, majd a hétvégi találkozó előtt újabb 200 ezer hordós növelést jelentett be. Júliusra napi 9,7 millió hordóra növeli a napi termelést az ország.
A szaúdi kitermelés ilyen mértékű növelése csak kismértékben lesz hatással az árakra, de a következmények nem lesznek jelentősek - mondta el a CNN-nek Bill Richardson új-mexikói kormányzó, aki korábban Bill Clinton elnök energiaügyi tanácsadója volt. Az elemzők többsége sem vár jelentős árcsökkenést, ugyanakkor szerintük a hétvégi megbeszélésen legalább azt sikerült elérni, hogy a közeljövőben nem emelkedik ismét 140 dollár környékére az olajár.