3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szaúd-Arábia a növekvő amerikai nyomás és az olajárak miatti globális aggodalom miatt szombaton bejelentette, hogy növeli olajtermelését, ha szükséges. A bizonytalan ígéret elmarad attól, amit az amerikai kormány várt, de így is kismértékben csökkenhet tőle az olajár akár már néhány napon belül.

A világ vezető olajhatalmai Szaúd-Arábiában tanácskoztak a hétvégén a kialakult globális válságról, melyet a tartósan magas olajárak idéztek elő. A megbeszélés legfontosabb pontja az volt, hogy végre sikerült az arab országot rávenni: növelje kitermelését az árak letörése érdekében. Az amerikai kormány eredetileg konkrétabb ígéretekre számított, de a mostani termelésnövelés is elindíthatja lefelé az árakat. Az összejövetelt Szaúd-Arábia kezdeményezte, ezzel kifejezte az ország, hogy aggódik a magas olajárak és a világgazdaság általános helyzete miatt.

Gordon Brown brit minszterelnök azt hangsúlyozta a tanácskozáson, hogy a fejlett nyugati országoknak nem maradt más választásuk, mint hogy átalakítsák energiapolitikájukat, egyre nagyobb súlyt helyezzenek a nukleáris energiára, mivel a magas olajárak erre kényszerítik őket.

Az olajtermelő országok - mint például Szaúd-Arábia - és a fogyasztó országok - például az Egyesült Államok és Nagy-Britannia - továbbra sem értenek egyet abban, hogy hosszútávon mi okozhatna jelentősebb árcsökkenést. Az olaj hordónkénti ára közel 135 dollár volt a pénteki tőzsdezáráskor, ez majdnem a duplája az egy évvel ezelőtti árfolyamnak.

Amerikában egyre nagyobb szerepet kap a választási kampányban is a magas olajár. George Bush jelenlegi elnök és John McCain republikánus elnökjelölt arra kéri a kongresszust, hogy hozzon tiltást a régóta fennáló külföldi olajfúrásokra. Barack Obama demokrata elnökjelölt viszont ellenzi ezt a lépést, szerinte ez nem oldaná meg az emberek problémáit.

A Egyesült Államok a tanácskozáson azzal érvelt, hogy az olajtermelés nem követte a nemzetközi keresletet, elsősorban Kína, India és a Közel-Kelet energiaéhsége nőtt. Szaúd-Arábia és a többi OPEC-tagország viszont úgy véli, hogy nincs hiány az olajpiacon, szerintük inkább a dollár gyengülése okozta az árrobbanást.

A szaúdi olajminiszter bejelentette, hogy országa kész napi 9,7 millióra emelni a kitermelést, amennyiben a piacnak szüksége van rá, de elutasította azt a véleményt, hogy a szállítási nehézségek okozzák az áremelkedést. "A jelenlegi környezetben nem, a szállítási nehézségek és a túlzott kereslet hajtják fel az árakat" - tette hozzá. Az Egyesült Államok olajügyi képviselője, Samuel Bodman szerint nem a spekulatív tőke hajtja fel az árakat, tehát egyelőre abban sincs megegyezés, mi okozta a jelentős áremelkedést.

A szaúdi képviselők a hétvégi megbeszélésen elmondták: országuk ki tudja elégíteni a piac igényeit. Az arab ország még májusban arról döntött, hogy 300 ezer hordóval megemeli a napi kitermelést, majd a hétvégi találkozó előtt újabb 200 ezer hordós növelést jelentett be. Júliusra napi 9,7 millió hordóra növeli a napi termelést az ország.

A szaúdi kitermelés ilyen mértékű növelése csak kismértékben lesz hatással az árakra, de a következmények nem lesznek jelentősek - mondta el a CNN-nek Bill Richardson új-mexikói kormányzó, aki korábban Bill Clinton elnök energiaügyi tanácsadója volt. Az elemzők többsége sem vár jelentős árcsökkenést, ugyanakkor szerintük a hétvégi megbeszélésen legalább azt sikerült elérni, hogy a közeljövőben nem emelkedik ismét 140 dollár környékére az olajár.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!