3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Többségi tulajdont szerezhet az állam a Royal Bank of Scotlandben (RBS), miután a tőkeemelés során felkínált részvények csak töredékére volt érdeklődés a részvényesektől - számol be róla az AP hírügynökség. A cég eredetileg 20 milliárd fontos tőkeemelést tervezett, de a kibocsátott részvényeknek csak 0,2 százalékára volt érdeklődés.

Mintegy 60 százalékos tulajdonrészt szerezhet az állam a Royal Bank of Scotlandben, miután a tervezett 20 milliárd fontos tőkeemelés keretében kibocsátott részvényekre csak minimális érdeklődés volt - olvasható az AP hírében. A bank pénteken jelentette be, hogy mindössze a részvények 0,2 százalékát jegyezték le, így a többi az állam kezébe kerülhet.

Az RBS a múlt hónapban állami segítséggel akart 20 milliárd fontos tőkeemelést végrehajtani, mivel a tervek szerint az idén veszteséges lesz. Az ajánlat pénteken járt le, de csak a kibocsátott papírok töredékére volt érdeklődés a részvényesektől, így a többi az állam kezébe kerülhet, mely ezzel a bank közel 60 százalékát szerezné meg. Az egy hónappal ezelőtti megállapodás szerint a kormány garantálta, hogy megveszi az összes részvényt, amit a befektetők nem jegyeznek le.

A brit kormány így 15 milliárd fontnyi normál- és mintegy 5 milliárdnyi elsőbbségi részvényt vehet meg a vállalattól, ezzel 57,9 százalékos tulajdonossá válna az állam. Mindezek mellett az államkassza 5 milliárd fontos veszteséget könyvelhetne el az ügylet miatt, a pénzügyminisztérium egyelőre nem kívánta kommentálni a hírt. Az RBS megmentésére irányuló kezdeményezés volt a legjelentősebb azok sorában, melyekkel a szigetország kormánya a brit bankokat akarta újratőkésíteni.

Az RBS mellett a múlt hónapban a Lloyds TSB és az HBOS bocsátott ki részvényeket hasonló állami garanciával, a három cég összesen 37 milliárd fontnyi friss tőkét akart bevonni. A londoni tőzsdén a befektetők arra számítanak, hogy az állam többségi tulajdont szerez a Royal Bank of Scotlandben, a piac már be is árazta ezt.


A hírek szerint a bank minél előbb visszavenné majd az elsőbbségi részvényeket a kormánytól, mivel a megállapodás értelmében addig nem fizethet osztalékot a részvényeseknek, amíg az elsőbbségi részvények nincsenek a tulajdonában. Péntek délelőtt 55 pennyt értek az RBS részvényei a londoni tőzsdén, egy éve még 380 penny volt az árfolyam, de még idén decemberben is 200 penny felett voltak a papírok.

Az RBS az egyik leginkább érintett bank Európában a hitelválság miatt, mivel jelentős kintlevőségei voltak másodlagos hitelekben, illetve tovább nehezíti a helyzetét, hogy sok pénzt költött az ABN Amro bank felvásárlására.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!