4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Eseménydús hetet zár a magyar gazdaság, hiszen újabb kamatcsökkentés, egy inflációs jelentés és a Varga-csomag módosításai állnak mögöttünk. Heti összefoglaló.

Nem igazán volt kérdés, hogy meglépi-e az MNB a héten az újabb kamatcsökkentést annak ellenére is, hogy az utóbbi időszakban meglehetősen idegesen rángatóznak a piacok. Azonban ahogy az várható volt óvatosabbá vált a közlemény a korábbiaknál. Változatlanul galamb volt az alaptónus, a tanács szerint a reálgazdasági és inflációs kilátások lehetőséget teremtenek további kamatcsökkentésre - írják heti összefoglalójukban a Raiffeisen Bank elemzői. Itt meg is jegyzik, hogy a legfrissebb inflációs jelentésben az MNB szakértői stábja megemelte a jövő évi inflációs előrejelzést, mégpedig a törvényben szereplő inflációs cél fölé, 3,2 százalékra. Azonban a stáb technikai okokból nem számolt a bank szakemberei szerint nagyon is valószínű őszi rezsicsökkentéssel, ami az inflációt főként a jövő évben fogja ismét lecsökkenteni. Valószínűleg ugyanígy oldotta fel a tanács is ezt az ellentmondást.

A kilátásokat tekintve a tanács óvatosabb hangnemet ütött meg a korábbiaknál, ami az utóbbi időszak piaci történéseire vezethető vissza. A közlemény szerint a kockázati megítélés változása bizonytalansági faktor a kamatcsökkentési lehetőségeket illetően. Ez pedig magyarra fordítva azt jelenti, hogy ha jelentősen tovább romlanak a piaci körülmények, nem fog csökkenteni a tanács. Tartalmilag hasonlót nyilatkozott Matolcsy György is, igaz, a hangsúlyt ő inkább arra helyezte, hogy a kamatcsökkentésnek alapesetben van még további tere. A Raiffeisen szakemberei szerint a ciklus vége felé járunk, ahol már nem automatikus a havi csökkentés. Ezt ők azzal az előrejelzéssel próbálják megfogni, hogy negyedévenkénti csökkentést várnak, amivel az év végére 3,75 százalékra kerülne az alapkamat.

Másfél héttel a második Varga-csomag bejelentése után már a megemelésére is sorkerült. Az eredetileg be nem jelentett, de tervezett különadót az önkormányzati adósság-átvállalásra ugyanis elvetette a kormányzat, cserébe egy annál mintegy 75 százalékkal nagyobb egyszeri befizetésre kötelezi a bankokat. Ennek az apropója, hogy jócskán elmaradnak a tranzakciós adó bevételek a tervezettől, ezzel az egyszeri teherrel pedig a valóságot igazítják a tervekhez. Mindezzel már szép kis mozgásteret alakított ki magának a fiskális politika az őszre.

Tavaly szeptember óta nem volt ilyen...

A hétre is jutott piacot érintő kormányzati bejelentés a bankokra kivetett újabb különadó formájában. A pénzintézetek az január-májusi időszakban befizetett tranzakciós járulék újabb 208 százalékát kénytelenek megfizetni. Ennek ellenére az előző heti óriási bezuhanást követően az elmúlt héten tavaly szeptember óta nem látott erősödést produkált a vezető BUX index. Péntekre sikerült a 19000 pont fölé zárni, így több mint a felét ledolgozta a június 17-i zuhanásnak. A forgalom csak a második legerősebb volt az elmúlt négy hétben, ami megkérdőjelezi az emelkedés tartósságát, pláne, hogy a hónap utolsó napján (alap átsúlyozások) történt.

Az OTP annak ellenére, hogy az új adóforma az elemzők számítása szerint (egyszeri) 15,8 milliárd forint megfizetésre kötelezi heti maximumon zárt erős forgalommal. A hosszú távú emelkedő trend továbbra is érvényben van, de esetleges csökkenésnél a 4650/4550 forintos szintnek meg kellene fognia. A Molt is jelentősen felhúzták a hó végére, de ennek ellenére nem sikerült elérnie a 17000 forintos szinteket. Ez jelentős ellenállás, legutoljára március elején zárt felettük heti szinten. A forgalom itt kimagasló volt. Márciusban láthattunk utoljára bővebbet. A Magyar Telekom szintén heti csúcson zárt, de a megelőző hét zuhanásának csak a 3/4-ét sikerült ledolgoznia. A 350 forintos ellenállásoktól sajnos még messze van. A forgalom sem tudta meghaladni a korábbi hetét.

A Richter nem vett részt a félév végi átsúlyozásban és 34000 forint alatt zárt, ahol legutoljára május közepén tartózkodott. A forgalom is gyenge volt. Ha áttöri a pillanatnyi támaszokat 33000 forintig, de akár még lejjebb is süllyedhet. Az Egis részt vette az átsúlyozásban és telje mértékben ledolgozta az előző heti csökkenést, így az elmúlt 7 hétben 6-szor zárt magasabban. Azonban a forgalom 2. hete zsugorodik, pedig 2011 februáraja óta nem zárt ilyen magasan. A jövő hét bővelkedik majd nemzetközi gazdasági adatokban, így minden esély megvan rá, hogy kitartson még a jó hangulat és elfelejtsük az elmúlt hetek "Fed bakiját". Mindezek ellenére érdemes fél szemünket a hozamszinteken tartani.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!