3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kedden délután áttörte a 300-as lélektani határt az európai közös fizetőeszköz jegyzése, amire két és fél éve nem volt példa. Azt egyelőre nehéz lenne megjósolni, mennyire lesz tartós a hármassal kezdődő árfolyam, de sokan már a 2009 tavaszán látott mélypontokat sem tartják elképzelhetetlennek, akkor majdnem 320 forinton járt a jegyzés. Mfor.hu-háttér.

Két és fél éve nem volt ilyen drága az euró

Kedden egész nap a 300-as szintet kerülgette az euró jegyzése, kora délután aztán átszakadt a gát. Az euróért 300,20 forintot kellett fizetni, ezt megelőzően utoljára 2009 márciusában volt példa 300 feletti árfolyamra. Két és fél évvel ezelőtt 317 forint volt az euróárfolyam teteje, szakértők szerint most a 300-as gát áttörésével könnyen lehet, hogy meg sem állunk addig.

A forint a dollár erősödésével párhuzamosan gyengül: a zöldhasú az euróval szemben 1,3183-ig kapaszkodott, míg a forint ellenében 227,56-ig erősödött. A svájci frank jegyzése 247 forintnál állt, ami szintén bő fél százalékos emelkedés jelent tegnaphoz képest.

Egyébként az várható volt, hogy délután az amerikai kereskedők ébredésével áttöri a 300-as szintet az euró jegyzése. A szakemberek szerint a lélektani határnál volt egy fontos ellenállás a forint előtt, ha tartósan a 300-as határ felett tudunk maradni, akkor akár új csúcs is jöhet. A forint gyengülésével egyidőben hazánk kockázati felára is tartósan magas hetek óta: kedden az ötéves CDS-felárunk 563,34 bázispont volt a CMA Datavision adatai szerint. Korábban 630 bázispontnál volt a csúcs.

Jól tükrözi a piaci hangulatot az is, hogy az idén tavasszal kibocsátott harmincéves magyar dollárkötvény árfolyama is nagyot esett: a korábbi 100 százalék feletti szintekről néhány nap alatt 93,5 százalékra jöttek le a papírok.

A forintkötvények másodpiaci hozamai is jelentősen emelkedtek kedden: a három hónapos 13, a 12 hónapos DKJ pedig 18 bázisponttal forgott magasabban, mint hétfőn, míg a hosszabb papírok közül a hároméves 27, az ötéves 23, a tízéves pedig 18 bázispontot ugrott. A leghosszabb magyar kötvényekre így már 8,46 százalékos hozamot kell fizetni.

A görögök miatt aggódnak

A forint gyengülése nem magyar specialitás, de mi a régiós versenytársaknál is jobban megérezzük a pesszimista hangulatot. Elsősorban a Görögországgal kapcsolatos problémák miatt kerülik most a befektetők a kockázatos eszközöket. Az utóbbi napokban az athéni kormány hivatalosan is bejelentette, hogy elvéti a 2011-es és 2012-es hiánycélokat, ezzel pedig könnyen lehet, hogy nem jutnak hozzá időben a tavaly megszavazott mentőcsomag újabb részletéhez.

A hétfői Ecofin-ülés után Jean-Claude Juncker is úgy nyilatkozott, hogy várhatóan majd csak novemberben utalják át a kérdéses nyolcmilliárd eurót. Az viszont már lehet, hogy késő lesz, ugyanis a hírek szerint ha október közepéig nem jut pénzhez Görögország, akkor fizetésképtelenné válik. Vagyis az EU-IMF-EKB csomag nélkül nem tudják finanszírozni lejáró adósságaikat.A legfrissebb hírek szerint november közepéig biztosított lehet a görög finanszírozás, de a piacot ez a hír sem nyugtatta meg.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!