3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hétfőn közel 15 százalékkal drágultak a Mol-részvények a Budapesti Értéktőzsdén, majd ez az erősödés folytatódott kedden reggel is. Az elemző szerint annak köszönhető a kimagasló emelkedés, hogy a magyar olajcégnek nem kell újabb hitelt felvennie, hogy többségbe kerüljön a horvát INA-ban.

Némiképp meglepő volt, hogy hétfőn a Mol volt a magyar tőzsde zászlóshajója, az olajpapírok közel 15 százalékos erősödés után 12 565 forintot értek a nap végén. Az elemző szerint mindez annak köszönhető, hogy a részvények alulértékeltek voltak, ráadásul úgy tűnik, hogy nem kell újabb hitelt felvenni, hogy többséget szerezzenek a horvát INA-ban.

A múlt héten jelentették be, hogy a horvát kormány felfüggeszti a tárgyalásokat a Mollal az INA állami tulajdonrészének eladásáról, a piac kedvezően fogadta ezt a hírt, mivel ez azt jelenti, hogy a vállalatnak nem kell újabb hitelt felvennie, sőt a saját részvényeitől sem kell megválnia. Bár a Molnak még nincs többsége a horvát cégben, de már csak néhány százalék hiányzik hozzá.


Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője az Mfor.hu kérdésére elmondta: igazából két okkal magyarázható a részvények szárnyalása. Szerinte a bátrabb befektetők már gondolhatták úgy, hogy az alacsony árfolyamon érdemes vásárolni a papírokat. Másrészt a múlt hét végén jelentették be, hogy a horvát kormány felfüggesztette a tárgyalásokat a Mollal az INA állami tulajdonrészének eladásáról.

"A Mol 47 százalékra tudta emelni tulajdonrészét az INA-ban, ez pedig azt jelentheti, hogy a magyar cég számára nem égető, hogy egy olyan ügyletbe bocsátkozzon a horvát kormánnyal, amiből később rosszul jöhet ki" - vázolta fel a helyzetet Háda Bálint. A maradék 3 százalék plusz egy szavazatot valahonnan össze tudja szedni a Mol, nincs feltétlenül szüksége az állami tulajdonrészre - tette hozzá.

"A piac pozitívan értékelte azt, hogy nem kellett újabb hitelt felvenni az INA megvételéhez, sőt saját részvényeket sem kellett adni cserébe" - magyarázza az elemző az árfolyam szárnyalásának okát.

Korábban megjelentek olyan sajtóinformációk is, hogy a horvát kormány az INA-részesedésért cserébe visszakérné a vállalat gázüzletágát a Moltól. "Ez csak rövid távon lenne kedvező a magyar cég számára, Horvátországban ugyanis szabályozott gázárak vannak. Az ország uniós csatlakozása után viszont ezeket meg kell szüntetni, akkor pedig a horvát gázüzlet aranybánya lehet a Mol számára" - véli a Quaestor szakembere.

Kedden folytatta drágulását a Mol, a nap első felében további 2,59 százalékkal emelkedett a részvények ára, így 12 890 forinton álltak a pesti tőzsdén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!