4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2013-ig megvalósuló intenzív hatékonyságnövelésből származó profitból, a beruházások eredményéből, az esetleges eszközértékesítésből és hitelekből finanszírozná a közel 100 százalékban állami tulajdonban lévő Magyar Villamos Művek (MVM) csoport a stratégiájában megjelölt növekedést, amelynek része a gázpiacra lépés és a gáztőzsde létrehozása is - mondta Sándor József, az MVM stratégiai osztályvezetője kedden Budapesten.

Az IIR-Magyarország által szervezett energetikai tanácskozon Medveczki Zoltán, az áramtőzsdét működtető, a közvetve az MVM csoporthoz tartozó HUPX Zrt. ügyvezető igazgatója Magyarországot jó helyszínnek nevezte a 2013. január elsejéig létrejövő gáztőzsde szempontjából, egyebek között a jelentős gáztároló kapacitások miatt is. Az ügyvezető igazgató megjegyezte, hogy a gázmodellbe be kell illeszteni a gáztőzsdét, és a szabályozást "kereskedőbarátabbá" kell tenni. Szólt arról is, hogy 2015 után a Gazprommal lejáró hosszú távú gázszállítási szerződés, illetve új kötése még több lehetőséget tartogat majd a gáztőzsde számára.

Az MVM csoport áprilisban elfogadott rövid távú stratégiáját és a 2020-ig szóló kitekintést ismertetve az osztályvezető megjegyezte, hogy a regionális terjeszkedés mellett elsőbbséget élvez az MVM belföldi szerepe. Az MVM integrált regionális energetikai vállalattá kíván válni az értéklánc minden meghatározó szegmensében - a termelésben, a szállításban, a rendszerüzemeltetésben egészen a fogyasztói értékesítésig  - beleértve a gázpiacot is. Sándor József emlékeztetett arra, hogy 2020-ra 250 milliárd forint adó, kamat, tőketörlesztés és amortizáció előtti profitot (EBITDA) tervez a csoport, szemben a 2010. évi 93,5 milliárddal és a 2013-ra tervezett 147-150 milliárd forinttal.

A gázpiaci tevékenységről szólva többek között a magyar-szlovák gázvezetéket, a gázkereskedelmet és a lehetséges projektek között a horvátországi LNG terminál kiépítésében való részvételt említette az MVM stratégiai osztályának vezetője.

Medveczki Zoltán hangsúlyozta: a magyar gáztőzsdének regionális szerepet kell betöltenie  és integrálnia kell a magyar piacot a nyugat-európaihoz.  Fontos szempont, hogy a magyar fogyasztók versenyképes, átlátható piacon jussanak gázhoz. Az ügyvezető közölte: megkezdték a tárgyalásokat  a rendszerirányítóval és a nagykereskedőkkel arról, hogy "mit tudnak kínálni" a gáztőzsde létrehozásához. A szabályozást úgy kell alakítani, hogy még átláthatóbb legyen a piac, akkor jönnek a tagok a tőzsdére - mondta az ügyvezető igazgató.

A gáztőzsde sikeréhez hozzájárulhat, hogy Magyarországon, vagy határaihoz közel fontos vezetékek épülnek, és jelentős a magyar gáztároló kapacitás.

Az ügyvezető igazgató megjegyezte: jelenleg is van kínálat a magyar-osztrák HAG vezetéken keresztül, de az is tőzsdei termék. Fontos ellátásbiztonsági követelménynek nevezte Medveczki Zoltán, hogy "a magyar ár magyar platformon, azaz tőzsdén szülessen meg".

A másfél éve működő áramtőzsde az elmúlt időszakban a vártnál jóval nagyobb eredményeket ért el, az év egészében a forgalom várhatóan megközelíti a 4 terawattórát, az összes magyar felhasználás mintegy 10 százalékát. Az áramtőzsde, a HUPX ügyvezető igazgatója beszámolt arról, hogy a tőzsdén kívül kereskedő  brókerek használják az áramtőzsde elszámolási rendszerét, amit Európában még senki nem csinál. A várakozások szerint a régióban aktív 4-5 bróker közül több csatlakozni fog ehhez a rendszerhez.

A fejlesztések között  a napon belüli kereskedés lehetőségének megteremtését és a piac összekapcsolását említette Medveczki Zoltán. Az úgynevezett intraday kereskedés bevezetését a felhasználók portfoliójának "finomodása" indokolja, ezzel a fogyasztók sok megtakarítást érhetnek el, míg a szlovák, a cseh és a magyar árampiac összekapcsolásával könnyebb belépni az európai piacra - magyarázta Medveczki Zoltán. Hozzáfűzte: erre 2012 júliusában már lehetőség lesz. A piacok összekapcsolásban a HUPX tölti  be  a projektmenedzseri szerepet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!