Elmondta, hogy egyre nő a népszerűsége az adóoptimalizáló megtakarítási formáknak, így a tartós befektetési számlának (TBSZ), amelynek sikerét mutatja, hogy 2011. március végéig több mint 29 ezer számlán összesen 86 milliárd forintot meghaladó összeget helyeztek el az OTP Banknál. A lakossági ügyfelek kedvelik a nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ) is, amellyel az elsők között jelent meg a hitelintézet a piacon, a bank ügyfelei 2006. áprilisától 2011. március végéig közel 47 ezer számlán összesen több mint 123 milliárd forintot helyeztek el. Az OTP ezen megtakarítási formában 35 százalékos, piacvezető hányaddal rendelkezik.
A vezérigazgató-helyettes szólt arról is, hogy a lakossági értékpapír számlák száma csaknem 30 százalékkal nőtt a válság előtti időszakhoz képest, az ezeken lévő értékpapír-állomány pedig, ha minimálisan is, de meghaladja a 2008 előtti szintet. A bank lakossági értékpapírszámláinak száma fokozatosan nő, 2010 végére mintegy 384 ezer ilyen számlával rendelkezett az OTP, melyeken összesen több mint 1.080 milliárd forint értékpapír állományt helyeztek el a befektetők.
Kiemelte: az OTP Bank az elmúlt év végén a háztartások megtakarításának közel 30 százalékát kezelte, ez mintegy 3 millió ügyfél hozzávetőleg 3.300 milliárd forintnyi félretett pénzét jelenti.
A vezérigazgató-helyettes kifejtette: napjainkban a piaci kamatajánlatok azt tükrözik, hogy a 2009-2010-ben jellemző betéti kamatverseny csökken. Míg a 2010 november-decemberi időszakban a pénzintézetek hétről-hétre álltak elő egyre magasabb betéti kamatokkal, 2011 februárjától alig történt változás a termékkínálatban. Az OTP Bank rövid távon a jelenlegi tendencia változatlanságára számít.
Rámutatott: az OTP várakozásai szerint 2011-ben a háztartásokat érintő adócsökkentések hatása több tényezőben is lecsapódik majd, egyrészt a szektor többet tud majd fordítani hiteleinek törlesztésére, így a magasabb jövedelműek esetében a devizahitelekkel kapcsolatos feszültség enyhülhet.
Az OTP-nél azzal számolnak, hogy az idén emelkedik a lakosság fogyasztása (a bank előrejelzése szerint 2,5 százalékkal), amiben nemcsak az adócsökkentés, hanem a gazdasági növekedés és a konjunktúra beindulása, és a várhatóan bővülő hitelfelvétel is komoly szerepet játszhat majd.
A vezérigazgató-helyettes kiemelte: az öngondoskodás nem csupán nyugdíj-előtakarékosságot jelent, ide sorolhatóak a lakástakarékpénztárakban, vagy a hosszabb ideig befektetési jegyekben őrzött megtakarítások is, amelyek esetében 5-10 ezer forintos havi félretett összeggel is számottevő megtakarítást lehet elérni már 3-5 éven belül is.
MTI