3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyengüléssel zárt hétfőn a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely a nap végén 2 százalékkal állt pénteki értéke alatt. A vezető részvények közül sokáig csak az OTP tudott javítani, bár egyelőre nem derült ki, mennyi valóságalapja van annak a sajtóhírnek, hogy az orosz Sberbank megvenné a magyar pénzintézetet. A végére aztán a bank is visszaesett pénteki értéke alá.

A nemzetközi piacokon szinte mindenütt negatív hangulat uralkodott hétfőn, miután az Egyesült Államokban gyenge adatok jelentek meg a karácsonyi vásárlási szezon első hétvégéjéről. A BUX sem tudott szembe menni a negatív hangulattal, a pesti tőzsde vezető indexe 2 százalékkal esett vissza péntekhez képest.

Végül 12 442 ponton zárt a BUX index hétfőn délután, ez 1,99 százalékkal maradt el pénteki záróértékétől. A forgalom átlagos volt a részvénypiacon, kicsit több mint 20 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között. A vezető papírok közül napközben csak az OTP tudott erősödni, bár délutánig nem derült ki, mennyi valóságalapja van annak a sajtóhírnek, mely szerint az orosz Sberbank egyik lehetséges felvásárlási célpontja a magyar pénzintézet lehet. A bankpapírok végül a zárás előtti lehúzás miatt 2930 forinton zártak, ami 0,85 százalékkal volt alacsonyabb, mint a múlt hét végén.

A Mol 3,24 százalékkal esett vissza, 10 160 forintba kerültek az energiacég részvényei a kereskedés végén. Rontott a Magyar Telekom is, mely 2,86 százalékos gyengülés után 578 forinton fejezte be a hét első napját.

A gyógyszeripari részvények a nap első felében kis ideig tartották magukat, délutánra azonban nem tudtak ellenállni a negatív hullámnak. Az Egis 11 130 forintos ára 1,68 százalékkal maradt el a péntekitől, míg a Richter 1,14 százalékos gyengüléssel 26 790 forintig esett vissza.

A forint délelőtt indult gyengülésnek a befektetők kockázatvállalási hajlandóságának csökkenése miatt, majd a nap második felében 262 körül megállt az esés az euróval szemben. Délután a tőzsde zárása után 261,72 forintot kellett adni egy euróért, miközben reggel még 260 alatt volt az árfolyam. A dollárért 207,10 forintot kellett adni a nap végén, míg a svájci frankkal szemben 171,28-ig gyengült a forint.

A nemzetközi piacokon egyértelműen pesszimista volt a befektetők hangulata a hétvégén megjelent vártnál rosszabb kereskedelmi adatok hatására, ráadásul délután kiábrándító makroadatok jelentek meg, melyek csak tovább rontották a helyzetet. A londoni tőzsde FTSE indexe délután 4,73 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 5,61 százalékkal esett vissza.

A Wall Streeten a vezető indexek jelentős zuhanással kezdték a napot a múlt heti szárnyalás után. Az első néhány órát követően a Dow 4,27 százalékos mínuszban volt, míg a S&P 500 5,01 százalékkal állt pénteki értéke alatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!