3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A reggeli jelentős erősödés után fokozatosan esett vissza a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely a végén több mint 1 százalékkal zárt pénteki értéke felett. Jórészt az OTP drágulása húzta felfelé a piacot, a bankrészvények mintegy 5,5 százalékos szárnyalást produkáltak. A forint a kamatcsökkentés ellenére stabilan tartotta magát a 264-265-ös szint környékén.

Napközben fokozatosan esett vissza a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, de így is sikerült 1 százalékos pluszban zárnia péntekhez képest. A tőzsde emelkedését elsősorban az OTP húzta felfelé, a Mol viszont jelentős mínusszal zárt. A forint stabilan tartotta magát a váratlan kamatcsökkentés ellenére is, a nemzetközi tőzsdék pedig komoly szárnyalást produkáltak.

A BUX index végül 12 573 ponton zárt hétfőn délután, ez 1,04 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki értékénél. A vezető részvények vegyesen szerepeltek. A legjobban az OTP teljesített, a bank papírjai a nap végén 3080 forintot értek, ami 5,62 százalékkal volt magasabb a pénteki árfoplyamnál. A Mol visztonmt 9730 forintig esett vissza délutánra, ez 2,65 százalékos gyengülést jelentett a múlt hét végéhez képest. 2,14 százalékkal emelkedett a Magyar Telekom árfolyama, a távközlési vállalat részvényeiért 572 forintot adtak a befektetők a tőzsdén hétfőn.

Vegyesen zárták a hét első kereskedési napját a gyógyszeripar képviselői: az Egis 0,38 százalékkal erősödni tudott, így 10 500 forinton zárta a napot, míg a Richter ugyanúgy 28 250 forintba került, mint pénteken.

A nap legfontosabb eseménye egyértelműen az MNB soron kívüli kamatcsökkentése volt, a Monetáris Tanács 50 bázisponttal mérsékelte a rátát, mely így 10,5 százalék lett. A kamat csökkentése nem befolyásolta jelentősen a forint árfolyamát, a magyar deviza stabilan fogadta a lépést. A tőzsde zárása után nem sokkal 264,16 forintot kellett fizetni egy euróért, míg a dollár ára 204 forint környékéra csökkent.

Az olaj ára emelkedésnek indult azok után, hogy a múlt héten négyéves mélypontot ért el az árfolyam. Pénteken 40 dollár közelébe csökkent az ár, majd hétfő délutánra 44,01 dollárig emelkedett. Ennek oka részben az, hogy egyre nagyobb az esélye annak, hogy az OPEC december közepén esedékes ülésén jelentősen csökkenti a kitermelést.

A nemzetközi piacokon erős optimizmus uralkodott hétfőn. A vezető nyugat-európai tőzsdék mindegyike jelentősen erősödött, a magyar börze zárása után a londoni FTSE index 6,32 százalékos pluszban volt, míg a DAX 8,61 százalékkal állt magasabban, mint a pénteki záráskor. A Wall Streeten is jelentős erősödéssel indították a napot az indexek, miután Barack Obama leendő elnök a hétvégén az elmúlt ötven év legnagyobb közmunkaprogramját jelentette be. A nyitás után néhány órával a Dow 3,78 százalékkal állt pénteki értéke felett, a S&P 500 pedig 3,7 százalékos pluszban állt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!