Jórészt erősödtek hétfő reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután az amerikai kiskereskedelmi cégek kedvező adatokat hoztak nyilvánosságra. A számok arra utalnak, hogy talán lassan beindul a forgalom a tengerentúlon. Eközben új csúcsot döntött az arany ára, a nemesfém jegyzése 1130 dollárig emelkedett.
9791 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,21 százalékkal volt magasabb a pénteki értékénél. A hongkongi Hang Seng 1,62 százalékot tudott javítani, míg Kínában a Shanghai Composite 2,73 százalékkal lódult meg a hét első napján. Erősödött a dél-koreai tőzsde is, a Kospi 1,3 százalékos pluszban volt reggel, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 1,66 százalékot javított.
Ázsiában hétfő reggel a befektetők többsége a nyersanyagok felé fordult, a tőzsdén is a bányaipari cégek és az olajvállalatok papírjai vitték a prímet. Mindez annak volt köszönhető, hogy az arany ismét új csúcsra drágult 1130 dollárig, és az olaj ára is emelkedett 77 dollár környékére.
Emellett múlt pénteken közölték legfrissebb adataikat a forgalomról a vezető amerikai kiskereskedők, a számok pedig jobbak lettek a vártnál. Mindez arra utal, hogy hosszú ínséges időszak után talán megélénkül az amerikai piac, ami az ázsiai vállalatok számára is fontos az export szempontjából.
Mindezek mellett a befektetők kiemelten figyeltek Barack Obama amerikai elnök kínai látogatására, ahol a két ország közötti kereskedelemről, a válságból való kilábalásról, valamint a dollár és a jen problémáiról ejtettek szót a felek.
Az elemzők többsége egyetért azzal, hogy a tőzsdék és a nyersanyagárak szárnyalása elsősorban annak tudható be, hogy Amerikában továbbra is rekordalacsony szinten van az alapkamat, az így létrejövő likviditás pedig jórészt a részvény- és nyersanyagpiacokra áramlik.
Az olajár is emelkedett hétfő reggel Ázsiában, ez egyrészt a dollár gyengülésével, másrészt pedig az egyre kedvezőbbé váló keresleti kilátásokkal magyarázható. Az ázsiai kereskedés végén ismét 77 dollár felett volt egy hordó nyersolaj ára a piacon.