9203 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,13 százalékkal magasabb volt a csütörtöki értéknél. Eközben a tajvani tőzsde 1,06 százalékkal tudott emelkedni, a többi mutató viszont a negatív oldalon állt. A hongkongi Hang Seng például 1,38 százalékot veszített értékéből, míg a Shanghai Composite 1,06 százalékkal esett vissza. A dél-koreai Kospi is rossz napon van túl, 0,86 százalékot veszített.
Az Egyesült Államokban péntek délután közlik a júniusi munkanélküliségi adatot, melyet kiemelt figyelemmel kísérnek a befektetők. Az utóbbi napokban már jelentek meg kiábrándító adatok többek között a munkaerőpiacról is, de a feldolgozóipar és az ingatlanszektor is csalódást okozott.
Az elemzők szerint nagyjából 110 ezer munkahely szűnt meg a múlt hónapban a tengerentúlon, ez nagyrészt a 240 ezer alkalmi munka leépítésének volt köszönhető. Az utóbbi hónapokban többször figyelmeztettek arra a szakemberek, hogy a munkaerőpiac javulása jórészt az állami népszámlálás miatt felvett százezereknek köszönhető.
A Thomson Reuters elemzői konszenzusa szerint a magánszektorban 112 ezer új munkahely keletkezett júniusban, ami ugyan már javulást jelent a májusi 41 ezres növekedés után, de ahhoz nem elég, hogy megállítsa a munkanélküliségi ráta emelkedését.
Az elemzők szerint egy a vártnál rosszabb munkanélküliségi adat ismét felvetné annak veszélyét, hogy az amerikai gazdaság visszacsúszik a recesszióba, ez pedig az európai adósságproblémák mellett további negatív hatással lenne a világ tőzsdéire.
A devizapiacokon a dollár kismértékben erősödött a japán jennel szemben péntek reggelre, az euró pedig a jelek szerint tovább folytatja hónapok óta tartó vesszőfutását: azok után, hogy tegnap 1,25 fölé tudott kapaszkodni, ma reggel megint gyengült. Az olaj világpiaci ára kismértékben emelkedett a hét utolsó napjára, így 73,22 dollárt kellett adni egy hordó nyersanyagért.
Menedzsment Fórum