3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csütörtökön jórészt a detroiti autógyárak megmentése volt a középpontban az amerikai tőzsdéken, a nap végén komoly mínuszban zártak a mutatók, miután a Szenátus nem szavazta meg a 14 milliárd dolláros mentőcsomagot a vállalatoknak. A vezető részvényindexek mindegyike több mint 2 százalékot bukott szerdához képest.

Jelentősen visszaestek a nap végére a Wall Street vezető részvényindexei, mivel sejthető volt, hogy az amerikai Szenátus el fogja utasítani az autógyárak megmentésére irányuló 14 milliárd dolláros mentőcsomagot. Végül nem kellett csalódniuk a befektetőknek: a tőzsdezárás után a képviselők valóban nemet mondtak az újabb mentőakcióra.

A Dow Jones ipari index 2,24 százalékot veszített értékéből, 8565 ponton állt a nap végén, ezzel már a teljes hetet nézve is negatív oldalon állt a mutató a pénteki kereskedés előtt. A Standard & Poor's 2,85 százalékkal zárt magasabban, mint szerdán, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 3,68 százalékot bukott a végére.

Az autógyárak hónapok óta kérnek mentőövet a kormánytól, mivel szerintük ha hagyják csődbe menni őket, akkor az nagyon súlyos hatással lesz az amerikai gazdaságra. A bajba jutott cégek több százezer embert foglalkoztatnak, illetve közvetve a beszállítókon keresztül több millió amerikai megélhetése függhet tőlük.

Néhány elemző úgy gondolja, hogy az autóipari mentőcsomag elutasításának akkora hatása lehet a tőzsdére, mint amikor szeptemberben a Kongresszus nem fogadta el elsőre a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagot. Emlékezhetünk rá, hogy akkor nagyot estek a vezető indexek, sokan már a Wall Street összeomlásától tartottak.

Az autógyárak részvényeinek árfolyamán is meglátszottak a félelmek azzal kapcsolatban, hogy a Szenátus visszadobja a mentőcsomagot. A General Motors 10,4 százalékot bukott, míg a Ford-részvények 10,8 százalékkal értek kevesebbet, mint szerdán. A Chrysler papírjaival továbbra sem kereskednek nyilvánosan a tőzsdén.


Az olaj ára viszont 10 százalékkal emelkedett a dollár gyengélkedése és a várható OPEC-kitermeléscsökkentés miatt. A nemzetközi szervezet jövő szerdán tarja következő ülését, a befektetők többsége arra számít, hogy jelentősen csökkentik majd a napi olajtermelést, hogy visszafogják az olajár zuhanását. Csütörtökön 48 dollár közelébe emelkedett egy hordó nyersolaj ára a piacon, ennek főleg az olajcégek részvényesei örülhettek. A Chevron papírjai 1,3 százalékkal drágultak, a Hess Corp pedig 6,8 százalékkal lódult meg.

Rossz napja volt a pénzügyi cégeknek is, a várható újabb veszteségek miatt kezdték tömegesen eladni a papírokat. A US Bancorp 10,2 százalékot bukott szerdához képest, míg a JP Morgan 10,7 százalékot bukott értékéből. A Wells Fargo 11,3 százalékot veszített az előző naphoz képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!