Jelentősen visszaestek a nap végére a Wall Street vezető részvényindexei, mivel sejthető volt, hogy az amerikai Szenátus el fogja utasítani az autógyárak megmentésére irányuló 14 milliárd dolláros mentőcsomagot. Végül nem kellett csalódniuk a befektetőknek: a tőzsdezárás után a képviselők valóban nemet mondtak az újabb mentőakcióra.
A Dow Jones ipari index 2,24 százalékot veszített értékéből, 8565 ponton állt a nap végén, ezzel már a teljes hetet nézve is negatív oldalon állt a mutató a pénteki kereskedés előtt. A Standard & Poor's 2,85 százalékkal zárt magasabban, mint szerdán, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 3,68 százalékot bukott a végére.
Az autógyárak hónapok óta kérnek mentőövet a kormánytól, mivel szerintük ha hagyják csődbe menni őket, akkor az nagyon súlyos hatással lesz az amerikai gazdaságra. A bajba jutott cégek több százezer embert foglalkoztatnak, illetve közvetve a beszállítókon keresztül több millió amerikai megélhetése függhet tőlük.
Néhány elemző úgy gondolja, hogy az autóipari mentőcsomag elutasításának akkora hatása lehet a tőzsdére, mint amikor szeptemberben a Kongresszus nem fogadta el elsőre a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagot. Emlékezhetünk rá, hogy akkor nagyot estek a vezető indexek, sokan már a Wall Street összeomlásától tartottak.
Az autógyárak részvényeinek árfolyamán is meglátszottak a félelmek azzal kapcsolatban, hogy a Szenátus visszadobja a mentőcsomagot. A General Motors 10,4 százalékot bukott, míg a Ford-részvények 10,8 százalékkal értek kevesebbet, mint szerdán. A Chrysler papírjaival továbbra sem kereskednek nyilvánosan a tőzsdén.
Az olaj ára viszont 10 százalékkal emelkedett a dollár gyengélkedése és a várható OPEC-kitermeléscsökkentés miatt. A nemzetközi szervezet jövő szerdán tarja következő ülését, a befektetők többsége arra számít, hogy jelentősen csökkentik majd a napi olajtermelést, hogy visszafogják az olajár zuhanását. Csütörtökön 48 dollár közelébe emelkedett egy hordó nyersolaj ára a piacon, ennek főleg az olajcégek részvényesei örülhettek. A Chevron papírjai 1,3 százalékkal drágultak, a Hess Corp pedig 6,8 százalékkal lódult meg.
Rossz napja volt a pénzügyi cégeknek is, a várható újabb veszteségek miatt kezdték tömegesen eladni a papírokat. A US Bancorp 10,2 százalékot bukott szerdához képest, míg a JP Morgan 10,7 százalékot bukott értékéből. A Wells Fargo 11,3 százalékot veszített az előző naphoz képest.