Az optimista évkezdet ellenére továbbra is óvatosságra inti a befektetőket Ad van Tiggelen, az ING Investment Management glogális stratégiájáért felelős vezeője. Szerinte a pénzügyi piacok már megúszták az összeomlást, de egyelőre csak egy medvepiaci rally szemtanúi vagyunk.
Tavaly ősszel pánik tört ki a világ részvénypiacain, hiszen felvetődött egy olyan világgazdaság képe, amely mély recesszióba süllyed, deflációval küzd, valamint a pénzügyi rendszerei az összeomlás határára érnek. Decemberre aztán a legtöbb befektető elkezdte megemészteni a sorozatos rossz híreket, ismét megjelent némi optimizmus. Amerikában például a tőzsdék november végén tapasztalt mélypontjukhoz képest mintegy 20 százalékkal erősödtek az év elejére.
Kijelenthetjük azt, hogy egyelőre a pénzügyi rendszer megmenekült az összeomlástól. Habár az érkező gazdasági adatok még mindig tragikusak, a befektetők kezdik egyre inkább értékelni azokat a hatalmas fiskális és monetáris mentőcsomagokat, amelyeket a világ meghatározó országainak kormányai az elmúlt hónapokban jelentettek be - írja elemzésében az ING nemzetközi stratégája.
A fentiek alapján gondolhatnánk azt is, hogy ismét itt a részvényvásárlások ideje, de Ad van Tiggelen szerint csak egy medvepiaci rally szemtanúi vagyunk, amikor is az előzőekben túladott szintekről, alacsony forgalom mellett emelkednek újra az árfolyamok. A rengeteg rossz hír miatt a befektetők jórészt defenzív részvényekben és likvid eszközökben (készpénzben) tartják pénzüket, ez a szélsőséges pozicionáltság kiválthat majd egy-egy hevesebb vételi hullámot, amint egyre kevesebb lesz a negatív hír. Ezekben az időszakokban rendszerint azok a papírok szárnyalnak, amelyeket előzőleg a leginkább büntettek a befektetők, így nem lepődhetünk meg, ha most azt látjuk, hogy a ciklikus iparágak, a kis kapitalizációjú-, és a fejlődő piaci részvények vezetik a tőzsdei rallyt. Azok a szerencsés befektetők, akik november végén vásároltak ezekből a papírokból, most akár 30-50%-os profitnak is örülhetnek. Így most különösképpen igaz az, hogy a befektetéseknél az időzítés az egyik legfontosabb tényező.
Az ING Investment Management szerint a világ tőkepiacain 2009-ben még többször is megtapasztalhatunk hasonló, rövid életű emelkedéseket. A medvepiac egy ún. “érettebb” szakaszába lép át, amikor a pánikeladások átadják helyüket egy-egy rövidebb, „remény által vezérelt” emelkedésnek, majd kisebb, „félelem generálta” eladási hullámnak. A legfontosabb jellemző azonban az, hogy a markáns összeomlástól már egyre kevesebben fognak tartani.
A vállalati eredményekben jelentkező mélypont után egyszer csak meg fog mutatkozni az az emelkedési hullám, amely tartósan is fenntarthatónak bizonyul, és ez már egyértelműen jelezni fogja a bikapiac kibontakozást. Az ING IM szerint ez csak akkor jöhet el, ha további 20-30%-os esést szenvednek el a vállalati eredmények, ami valamikor 2009 második felében következhet be, de az is lehet, hogy ez csak 2010-ben történik meg. Addig is meredek emelkedések és esések fogják jellemezni a piacokat, annak fényében, hogy a befektetők épp a rossz vállalati eredményekkel szembesülnek, illetve ahogy ezzel párhuzamosan nő majd bizalmuk a pénzügyi mentőcsomagok eredményességében - ami végül is újra lendületbe hozhatja a világgazdaságot.
Amint a medvepiac érettebb szakaszába ér, egyre kevésbé lesz jövedelmező az az “egyszerűsített” befektetési stratégia, hogy készpénzbe, államkötvényekbe, esetleg defenzív részvényekbe menekülünk. Tulajdonképpen az egész világ ezt teszi most. A szeptemberi esések után most az látszik, hogy ez a biztonság egyre “drágább lesz”, míg a kockázatokat is tartalmazó befektetések arányosan olcsóbbá váltak. A javasolt stratégia az lehet, ha az év folyamán és különösen az árfolyam korrekciók idején portfoliónkban növeljük a kockázatosabb elemek súlyát. Célravezető lehet, ha a kockázatosabb termékekbe történő befektetéseinket a nagyobb árfolyamesések idején próbáljuk majd növelni.
Természetesen lehetséges, hogy az a stratégia lesz eredményesebb, ami főként vállalati és államkötvényeket, illetve magas osztalékhozamú részvényeket javasol túlsúlyozásra. Ez ugyanis még mindig a tőke megőrzésével és kiszámítható hozamokkal kecsegtet (amire a legtöbb befektető vágyik mostanság). Az év során fokozatosan növelhetjük a portfoliónk kockázati szintjét.
Ebben az allokációban a fő súlyt a ciklikus fogyasztói szektort célzó részvényeknek (pl. az autóiparnak, a médiának, a kiskereskedelmi forgalmazással foglalkozó társaságoknak) adnák, de jól illeszkednek ide az alapanyagokkal foglalkozó vállalatok részvényei is (pl. olajipar és bányászat), ugyanakkor a pénzügyi és a nagyipari részvényeket most elkerülnénk. Lehet, hogy végül majd korainak bizonyulnak a részvényvételeink, de mint tudjuk, a tökéletes piaci mélypont megtalálása csak befektetői illúzió. Biztosak lehetünk azonban abban, hogy ezek az ajánlott iparágak hosszú távon nagyon jelentős növekedési potenciállal rendelkeznek.
2009 valószínűleg nem lesz könnyű év a pénzügyi piacok számára, de a válság legnehezebb szakaszán már vélhetően túljutottunk, így a fokozatos kockázatvállalás egyre kifizetődőbb lehet - zárul az ING elemzőjének okfejtése.