Többnyire erősödni tudtak hétfő reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután a befektetők az amerikai gyorsjelentésekre és a kínai makroadatokra koncentráltak, ez pedig azt a véleményt támasztotta alá, hogy a világ két vezető gazdaságában a kilábalás egyre több jele látható. Közben az olaj világpiaci ára már a 80 dollárt közelíti, idén eddig még egyszer sem volt példa hasonlóra.
10 236 ponton állt hétfőn nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,21 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki árfolyamnál. A többi vezető mutató erősödni tudott: a hongkongi Hang Seng 0,39 százalékot javított, a Shanghai Composite pedig 1,64 százalékkal állt magasabban, mint a hétvége előtt. A dél-koreai Kospi 0,53 százalékos emelkedést mutatott, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig 0,47 százalékkal erősödött péntekhez képest.
A nap első felében az ázsiai mutatók többsége gyengüléssel kezdett a Bank of America és a General Electric pénteki harmadik negyedéves eredményeinek hatására. A két vállalat számai azt támasztották alá, hogy a fogyasztók még mindig jelentős hitelállománnyal rendelkeznek, ez pedig lassúvá teheti a gazdaság kilábalását a válságból.
A héten is az amerikai gyorsjelentési szezon lesz a középpontban a piacokon, most elsősorban a fogyasztásra termelő cégek számai okozhatnak mozgásokat. A napokban jelent többek között az Apple, a McDonalds és a Whirlpool is. A pénzügyi szektorban jórészt véget értek az eredményközlések, már csak a kisebb bankok jelentései vannak hátra.
Az amerikai vállalati eredmények mellett a héten jelennek meg a kínai gazdaság harmadik negyedéves adatai, a befektetők elsősorban a GDP-növekedés, a kiskereskedelmi forgalom és a feldolgozóipar számaira lesznek kíváncsiak. Az elemzők szerint a növekedés továbbra is robosztus volt, ez pedig támogathatja a piacok további emelkedését rövid távon.
Az árupiacokon az olaj ára hétfőn reggel átmenetileg 79 dollár fölé emelkedett, majd enyhe korrekció után 78,80 dollárig jött vissza. Ez új idei csúcsot jelent a nyersanyag jegyzésében.