Az Európai Unió vezetői vasárnap állapodtak meg arról, hogy a múlt heti nagy zuhanás után mindent megtesznek annak érdekében, hogy a hitelválság miatt bajba jutott bankokat megmentsék. A megbeszélés legfontosabb eredménye, hogy az EU garanciát vállal a 2009 végéig kibocsátott banki hitelekre ötéves határidőre, mellett a tagállamok tulajdonrészt vehetnek a pénzintézetekben, a legsúlyosabban érintett bankokat pedig feltőkésíthetik az országok.
Nicolas Sarkozy francia elnök vasárnap jelentette be, hogy sikerült megegyezni az európai vezetőknek arról, milyen formában menthetik meg a hitelválság által érintett bankokat. A legfontosabb, hogy a tagországok ötéves garanciát vállalnak a banki hitelekre, így a pénzügyi cégeknek nem kell tartaniuk attól, hogy a megbízhatatlan hitelek miatt további jelentős veszteségeik lesznek. Emellett az unió engedélyt adott, hogy a tagállamok tulajdonrészt vegyenek a bankokban, legvégső esetben pedig feltőkésítsék a bajba jutott cégeket.
"Közbe kell lépnünk, közös akcióra van szükség, ebben állapodtunk meg az európai vezetőkkel. Egyetlen ország sem tudja egyedül megállítani a hitelválságot, ezért kell összehangoltak lépnünk" - nyilatkozta vasárnap este Sarkozy az Elysee palotában Párizsban.
"Az európai politikusok által hozott döntések nagyon pozitívan hathatnak a piacra. A megállapodás azt mutatja, hogy az Unió vezető tisztában vannak a probléma súlyával, és mindent megtesznek a megoldás érdekében" - reagált Soros György milliárdos befektető arra a hírre, hogy megállapodtak az európai országok vezetői.
A hitelválság tavalyi kitörése óta az európai bankok eddig 226,8 milliárd dollárnyi veszteséget írtak le, miközben a világban összesen 635 milliárd volt a bankok vesztesége. Az európai vezetők vasárnapi megállapodása után az euró elmozdult másfél éves mélypontjáról a dollárral szemben, 1,3607-ig emelkedett az árfolyam ma reggel.
A brit kormány hétfőn reggel jelentette be a múlt héten megszellőztetett bankmentő akciójának részleteit. A terv értelmében a Royal Bank of Scotland, az HBOS és a Lloyds TSB bankok összesen 37 milliárd fontnyi segélyt kapnak a kormánytól, ezért cserébe kisebbségi tulajdonrész kerül az állam kezébe.
A bankok közleményben jelentették be hétfőn reggel, hogy az RBS 20 milliárd fontot kap az állami pénzből, míg a másik két pénzintézet egymás között osztja fel a maradék 17 milliárdot. A kormány ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem lesz állandó befektető a bankpiacon, ha a hitelválság elcsendesedik, akkor várhatóan eladja majd kisebbségi tulajdonrészét.