3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Vasárnap az Európai Unió vezetői megállapodtak arról, hogy mindent megtesznek a kontinens bankjainak megmentése érdekében, ez a döntés megnyugtathatja a részvénypiacokat hétfőn reggel. A döntéshozók semmilyen konkrét lépésről nem állapodtak meg, így nem lesz közös európai mentőcsomag, minden ország saját hatáskörben dönthet a bankok megmentéséről.

Az Európai Unió vezetői vasárnap állapodtak meg arról, hogy a múlt heti nagy zuhanás után mindent megtesznek annak érdekében, hogy a hitelválság miatt bajba jutott bankokat megmentsék. A megbeszélés legfontosabb eredménye, hogy az EU garanciát vállal a 2009 végéig kibocsátott banki hitelekre ötéves határidőre, mellett a tagállamok tulajdonrészt vehetnek a pénzintézetekben, a legsúlyosabban érintett bankokat pedig feltőkésíthetik az országok.

Nicolas Sarkozy francia elnök vasárnap jelentette be, hogy sikerült megegyezni az európai vezetőknek arról, milyen formában menthetik meg a hitelválság által érintett bankokat. A legfontosabb, hogy a tagországok ötéves garanciát vállalnak a banki hitelekre, így a pénzügyi cégeknek nem kell tartaniuk attól, hogy a megbízhatatlan hitelek miatt további jelentős veszteségeik lesznek. Emellett az unió engedélyt adott, hogy a tagállamok tulajdonrészt vegyenek a bankokban, legvégső esetben pedig feltőkésítsék a bajba jutott cégeket.


"Közbe kell lépnünk, közös akcióra van szükség, ebben állapodtunk meg az európai vezetőkkel. Egyetlen ország sem tudja egyedül megállítani a hitelválságot, ezért kell összehangoltak lépnünk" - nyilatkozta vasárnap este Sarkozy az Elysee palotában Párizsban.

"Az európai politikusok által hozott döntések nagyon pozitívan hathatnak a piacra. A megállapodás azt mutatja, hogy az Unió vezető tisztában vannak a probléma súlyával, és mindent megtesznek a megoldás érdekében" - reagált Soros György milliárdos befektető arra a hírre, hogy megállapodtak az európai országok vezetői.

A hitelválság tavalyi kitörése óta az európai bankok eddig 226,8 milliárd dollárnyi veszteséget írtak le, miközben a világban összesen 635 milliárd volt a bankok vesztesége. Az európai vezetők vasárnapi megállapodása után az euró elmozdult másfél éves mélypontjáról a dollárral szemben, 1,3607-ig emelkedett az árfolyam ma reggel.

A brit kormány hétfőn reggel jelentette be a múlt héten megszellőztetett bankmentő akciójának részleteit. A terv értelmében a Royal Bank of Scotland, az HBOS és a Lloyds TSB bankok összesen 37 milliárd fontnyi segélyt kapnak a kormánytól, ezért cserébe kisebbségi tulajdonrész kerül az állam kezébe.

A bankok közleményben jelentették be hétfőn reggel, hogy az RBS 20 milliárd fontot kap az állami pénzből, míg a másik két pénzintézet egymás között osztja fel a maradék 17 milliárdot. A kormány ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem lesz állandó befektető a bankpiacon, ha a hitelválság elcsendesedik, akkor várhatóan eladja majd kisebbségi tulajdonrészét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!