9495 ponton állt a hétfői kereskedés végén a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,69 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki záróértéknél. Eközben a hongkongi Hang Seng 0,21 százalékkal kapaszkodott feljebb, míg a Shanghai Composite 0,28 százalékot javított a nap végére. 0,82 százalékkal erősödött a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig 0,34 százalékos volt az emelkedés.
Japánban az átlagosnál jobb teljesítményhez az is hozzájárult, hogy a hatóságok hétfőn bejelentették: zsinórban hetedik alkalommal júniusban is nőtt az export az országban.
Emellett a befektetők az európai stressz tesztek pénteken megjelent eredményeire koncentráltak, az annyira várt eredmények szerint a kontinens vizsgált 91 bankjából csak hét bukott meg a vizsgán. Sokan azonban máris kétségbe vonják a tesztek eredményeit, néhány elemző szerint ezek nem nyújtanak teljes képet Európa pénzügyi szektoráról. A stressz tesztek eredményeit a pénteki tőzsdezárás után közölték, így azt egyelőre nem tudni, hogy Európában hogyan reagálnak majd a befektetők, mindenesetre Ázsiában visszafogott volt az optimizmus a hírek hallatán.
A héten elsősorban a kínai hitelpolitika és az amerikai makroadatok irányíthatják majd a hangulatot a világ tőzsdéin. Néhányan arra számítanak, hogy Kína lazít valamelyest az utóbbi hónapok szigorú hitelezési politikáján, hogy a lassulni látszó gazdaságot felpörgesse.
A devizapiacokon a dollár minimális mértékben erősödött a japán jennel szemben hétfő reggelre, az euró ellenében viszont veszített az amerikai fizetőeszköz. A részvénypiac optimizmusa átragadt az árutőzsdékre is: az olaj hordónkénti ára például 79 dollár fölé emelkedett.
Menedzsment Fórum