Annak ellenére, hogy a piacokon jelenleg Görögországról és Spanyolországról beszélnek, a Goldman Sachs alapkezelőjének elnöke sokkal aggasztóbbnak tartja a szokásos heti amerikai munkaerőpiaci adatok romlását. Jim O'Neill szerint ez arra utal, hogy az amerikai gazdaság továbbra is törékeny. Első ránézésre a heti munkanélküliségi adatok nem annyira problémásak, hiszen a szakemberek általában 400 ezer alatt tartják elfogadhatónak az első alkalommal segélyért folyamodók számát. A lélektani határ feletti értékre pedig január eleje óta nem volt példa.
Ugyanakkor az elmúlt hetek adatait vizsgálva az látszik, hogy legjobb esetben is stagnálás tapasztalható a heti munkanélküliek számában. A mélypont áprilisban volt 370 ezer alatt, most viszont 380-390 ezres heti értékek jöttek a közelmúltban. "A piac most Európával foglalkozik, de szerintem ugyanilyen fontos lesz, hogyan alakulnak majd az amerikai munkaerőpiaci adatok, melyek csalódást keltettek az utóbbi időben" - mondta a CNBC kérdésére Jim O'Neill. Szerinte hosszabb távon nem biztos, hogy az európai adósságválság lesz a legfontosabb tényező az amerikai piac számára. "A világ nem Európa körül forog" - jelentette ki.
A heti munkanélküliségi adatok mellett egyébként a havi foglalkoztatási statisztikák is kiábrándító képet mutattak, hiszen májusban a várt 150 ezer helyett mindössze 69 ezer új munkahelyet teremtettek az amerikai cégek, ezzel a munkanélküliségi ráta 8,2 százalékra emelkedett.
Azt ugyanakkor a Goldman Sachs szakembere is kiemelte, hogy az európai országok adósságválsága hozzájárul a változékony piaci hangulathoz az idei nyáron. Az év második felében azonban szerinte ha nem lesz komoly robbanás az EU-ban, akkor felfelé folytathatják a piacok, elsősorban az amerikai tőzsde és néhány feltörekvő ország piaca, melyek így új csúcsokra is mehetnek még az idén. "Szóval szerintem nem csak Európára kell koncentrálnunk" - véli O'Neill.
mfor.hu