EUR/HUF: Két hónap alatt sokat változott a hazai gazdaság megítélése, és persze a külső környezet is pozitív irányba változott. Az IMF szerződés aláírása ugyan várhatóan csúszik, de alapvetően a piac bízik abban, hogy a második negyedév elejére, közepére tető alá kerül a megállapodás.
Ezen folyamatok mentén januárban a kamatemelés elmaradt, míg tegnap már volt olyan Monetáris Tanács tag, aki a csökkentés mellett voksolt. Kamatcsökkentés reálisan akkor valósulhat meg, ha az IMF-EU-val megállapodunk, és tartósabban marad, netalán javul a nemzetközi hangulat.
Ma délelőtt a kissé romló német munkanélküliségi számok sem tudták gyengíteni a forintot (februárban 6,8 lett a várt 6,7 százalék helyett az állástalanok aránya), sőt a reggeli 290-ről 289,50-ig tudott erősödni a hazai fizetőeszköz, úgy, hogy a cseh korona, és a lengyel zloty, illetve a román lej, gyengült, vagy stagnált az euroval szemben.
EUR/USD: Még nincsenek konkrét számok az ECB likviditásbővítő, kötvényhozam csökkentő programját illetően, de az előzetes számítások szerint 400-500 milliárd euros lehet az összeg. A
héten sok eurozóna tagország tart kötvényaukciót, így hamarosan kiderülhet, hogy mennyire lehet sikeres az ECB akciója.
A hozamok csökkenése ugyanis a portugáloknál, olaszoknál, spanyoloknál neuralgikus pont a fenntartható adósságpálya tekintetében.
Tegnap az írek hoztak bizonytalanságot az EUR/USD piacán, amikor Enda Kenny miniszterelnök bejelentette, hogy a megszorításokról népszavazást fognak tartani. Egy esetleges „nem” az egész uniós mentőmechanizmust áshatná alá, ami beláthatatlan következményekkel járhat.
Ezen a híren túljutva az EUR/USD árfolyama az 1,34-es szintet érintve ismét emelkedésbe lendült, ma reggelre már 1,3470 fölé is szökkent, az USD/HUF kurzusa 215 környékén jár.
CHF/HUF: Hiába teszik ma közzé a januári inflációs adatokat Svájcban, eredménytől függetlenül az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy nem reagál az árfolyam az adatokra, hacsak nem lesz kirívóan erős defláció, de ez az emelkedő üzemanyagárak miatt ez kevésbé valószínű.
Abban az esetben léphet a frank a gyengülés útjára, ha az áprilisban kinevezendő új SNB elnök és csapata kiáll az árfolyamküszöb mellett, netalán ennek emelését is megemlíti. Addig várhatóan marad az 1,2050 körüli EUR/CHF, illetve a 240-245 közötti CHF/HUF árfolyam.
mfor.hu