A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 110 ponttal, azaz 0,65 százalékkal 16734 pontra esett vissza. Az S&P 500-as mutató 14 ponttal, vagyis 0,71 százalékkal 1930 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 34 ponttal, 0,79 százalékkal 4298 pontra zsugorodott.
Az indexek korábbi, több napon át rekordokat döntő emelkedése már a hét elején megrekedt és konszolidációs fázisba esett a további erősödést indokolttá tévő tényezők híján. A csütörtökön közzétett legfrissebb makrogazdasági adatok pedig éppen hogy kissé csalódást keltettek az elemzők körében.
Az elmúlt héten váratlan mértékben megnőtt az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók, és a tartósan munkanélküli ellátásban részesülők száma is. A kiskereskedelmi forgalom májusi növekedésének mértéke elmaradt a várt értéktől és az előző havi növekedéstől is.
Az olajár mellett a részvényárfolyamokon is nyomot hagyott az iszlamista felkelők előrenyomulása Irakban, a globális olajellátást veszélyeztető háborús állapot. Az S&P-500 indexben csak energiaipari ágazat részvényei erősödtek. A Diamond Offshore Drilling részvénye például 3,5 százalékkal erősödött, ami a második legmagasabb nyereség volt az S&P-500 indexben. Az emelkedő olajár és a Lufthansa profitfigyelmeztetése gyengítette a légitársaságok részvényeit. A Delta Air Lines 6 százalékkal az S&P-500 index legnagyobb vesztesének bizonyult. A Southwest Airlines 5 százalékkal gyengült.
MTI