4p

Rekordmennyiségű, az elemzők által előrejelzettnél is több iPhone talált gazdára, mégsem lehet maradéktalanul elégedett az Apple vezetése és a társaság tulajdonosai. A világ egyik legértékesebb vállalatának termékei közül nem a legújabb, hanem a korábban bevezetett olcsóbb készülékek iránt volt a legerősebb a kereslet.

Ez már nem a Steve Jobs éra, összegezhetnénk röviden az Apple elmúlt évét. A termékei ugyan világszínvonalúak, de az okostelefonja immár nem a vitathatatlanul elsőszámú készülék. A márka rajongói ugyan igyekeznek már az első nap megszerezni a legújabb Apple termékeket, ám a nagyközönség már nem áll sorba ugyanezért. Szeretik az emberek az Apple termékeit, de nem akarják mindenáron megvenni azokat, inkább megvárják, amíg „barátibb” áron lehet hozzájutni azokhoz. Nagyjából ezek az elmúlt negyedév legfontosabb tapasztalatai, ami a társaság szerdai tőzsdezárás utáni eredményéből kitűnik, és számok nélkül leírható.

De hogy néz ki mindez az adatok fényében? Az Apple elképesztően sok, 47,8 millió iPhone-t adott el a negyedik negyedévben. Ez 10 millióval több, mint a korábbi 37 millió darabos csúcs! Annak ellenére, hogy előzetesen és az első napok után is voltak olyan aggodalmak, hogy az Apple nem tudja időben kielégíteni az iPhone 5 esetében a vásárlói érdeklődést, a készüléket gyakorlatilag folyamatosan, várakozás nélkül meg lehetett venni. Hasonlóképpen téves volt az a hipotézis, hogy az iPhone iránt nincs (a korábbi időszakhoz hasonló) fokozott kereslet. Mindezek ellenére a társaság részvényei az elmúlt három hónapban 25 százalékot estek, ráadásul a csökkenés a zárás utáni úgynevezett after trading időszakban is folytatódott. Magyar idő szerint hajnali 6 órakor egy Apple részvényért 463,5 dollár adnak, ami 50,5 dollárral, azaz 9,83 százalékkal kevesebb, mint a szerdai záróár. Így a cég részvényeinek árfolyama közel éves minimuma (443,1 dollár) közelébe zuhant vissza, miközben nyáron 705 dollárt is megadtak érte.

A vásárlók azonban nem dobták ki (sem a józan eszüket, sem) az előző generációs készülékeiket, hogy mindenáron IPhone 5 tulajdonosok legyenek. Sőt, a számok azt jelzik, hogy sokan szívesebben vesznek 200 dollárral olcsóbban 2 évvel ezelőtti iPhone 4-et, vagy az egy évvel ezelőtt bemutatott 4S-t, amivel 100 dollárt spórolhatnak. Az új készülékek eladásának csak a felét tették ki az 5-ös széria készülékei.

Jól fogytak a tablet gépek is, hiszen a 22,9 millió darab eladása rekordnak számít. Jelentősen visszaesett ugyanakkor a számítógépgyártó részleg, hiszen a 4,1 millió eladott nootbok és PC 21 százalékkal maradt el az egy negyedévvel korábbi számoktól. Az iPod sikere mindenesetre felhőtlennek tűnik, hiszen az év végén is eladtak belőle 12,9 millió darabot.

40 százalék alatt a profitráta

Az elemzők az eredmény megjelenése előtt figyelmeztettek, hogy ha a bruttó margin látványosan 40 százalék alá csúszik, azt negatív üzenetként foghatja fel a piac. A fent taglalt olcsóbb készülékek vásárlása miatt nem véletlen, hogy a vállalat korábbi, legendásan magas nyereségrátája jelentősen visszaesett, a negyedik negyedévben 38,6 százalékkal csökkent a marzs. Ez pedig valahol a még tolerálható szint közelében van, bár a befektetők valószínűleg nem örülnek ennek, hiszen az Apple tőzsdei árfolyamában komoly (nyereség) növekedés van árazva, így ha a cég csak a bevételeit tudja növelni, de a profitját nem, vagy kevésbé, akkor még a mostani kurzust is indokolatlannak tarthatják az invesztorok.

A forgalom és a nyereség kapcsán a vállalat ismét növekedni tudott. Az előzetes konszenzus szerint 54,8 milliárd dolláros árbevétel mellett 13,5 dolláros EPS-t várt a piac a negyedév során. Az Apple forgalma ugyan 17 százalékkal nőtt, és 54,5 milliárd dollárt tett ki, ez egy hajszálnyival mégis elmaradt az elemzők által várt értéktől. Nem így a nyereség, mely összességében 13,1 milliárd dollár lett, vagyis az egy részvényre jutó eredmény 13,81 dollárt tett ki. Az EPS így nem tudta átlépni az eddigi rekordnak számító 13,9 dolláros értéket. Az is megnyugtató, hogy az Apple elképesztő pénztartalékot halmozott fel, jelenleg a társaság 137,1 milliárd dolláron „ül”.

Az eredmények ismertetését követő elemzői tájékoztatón rákérdeztek Tim Cook vezérigazgatónál, mennyire aggasztja a profitráta csökkenése, és a kevésbé drága termékek előretörése. Ő azonban annak a véleményének adott hangot, hogy amíg a vásárlók ennyi készüléket vásárolnak, addig szerinte nincs nagy baj, mert a társaság termékeit szeretik az emberek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!