Az elmúlt héten napra pontosan két és fél éves mélypontra gyengült a forint, megközelítve a 302-es szintet az euróval szemben. A feltörekvő piaci eszközök gyengélkedése alapvetően a hétvégi EU-csúccsal kapcsolatos híráramnak volt köszönhető. A befektetők hangulata csapkodóvá vált, miután egymásnak ellentmondó hírek, cáfolatok, sajtóértesülések láttak napvilágot, a bizonytalanság pedig továbbra is az egyik legrosszabb tanácsadó a piacok számára. Az egyetlen említésre méltó hazai makroadat a KSH augusztusi kiskerstatisztikája volt, amely szerint a lakosság fogyasztása 0,4 százalékos élénkülést mutatott júliushoz képest. Ebben szerepe lehetett a magánnyugdíj-pénztári reálhozamok kifizetésének is, amely még szeptemberben is dobhat valamennyit a fogyasztáson, áll a Raiffeisen heti elemzésében.
Sajtóértesülések szerint a kormányzat újabb lépésekre készül a devizahitelek forintra váltása érdekében, mivel a végtörlesztéshez fűzött várakozásai egyelőre nem igazolódtak be. A kormányfő az önkormányzatok devizahiteleinek "rendezését" is megemlítette, ami vélhetően újabb jelentős veszteséget hárítana a pénzügyi szektorra. A kormány tervei rövid távon a leminősítés melletti érveket erősítik.
Jövő héten kedden ismét összeül az MNB monetáris tanácsa, hogy döntsön a kamatokról. A kormány költségvetési tervei (ÁFA és jövedéki adó emelése, chipsadó) középtávon tovább rontják az inflációs kilátásokat, valamint a pénzügyi stabilitási kockázatok is emelkedtek, tehát a kamatemelés melletti érvek halmozottan erősödtek. Ennek ellenére a Raiffeisen elemzői arra számítanak, hogy az MT tagjai megpróbálják elkerülni az alapkamat emelését, ameddig csak lehetséges. A forint egyelőre nem akar elszállni és az országkockázatot kifejező CDS is stabilizálódni látszik, ezért kedden még szinten marad az MNB kamatszintje.
Nap mint nap változott a piac hangulata az előző napokban az EU tervezett intézkedéseivel kapcsolatos spekulációknak és kommentároknak megfelelően. A hét végére inkább bizalmat előlegezett a piac, mely így egyben növeli a csalódás veszélyét, aminek egyébként is van realitása. Nem lesz elég ugyanis, hogy egyébként akár helyes stratégiai irányokat határozzanak meg, a piac konkrét intézkedések bejelentését várja, méghozzá konkrét határidőkkel. Amennyiben ez elmarad akár súlyosabb esés is következhet. A döntés fontosságát jelzi, hogy immáron Franciaországra is kezd átterjedni a fertőzés, arra az országban, amelynek bármely közös európai alap egyik fő finanszírozója kéne lennie. Tovább nehezíti a dolgot, hogy a végső döntések nem is a vasárnapi csúcson, hanem csak egy újabban meghirdetett szerdai csúcson várhatóak, összességében hat napot fognak ülésezni várhatóan különböző formában. Igen volatilis hét előtt állunk tehát. Az USA gyorsjelentési szezonnak e mellett szinte marginális szerepe lehet a következő héten.
Technikai szempontból továbbra is felfelé a rövid távú irány. A jövő hét fő kérdése, kialakul-e középtávú emelkedő trend. Ehhez az S&P-nek stabilizálódnia kéne 1220 felett, míg a DAX esetében a 6100 pont lehet hasonlóan fontos szint. Egyelőre lehet tartani a spekulatív longokat.
A hazai piacon is mozgalmas hetet tudhatunk magunk mögött. Az OTP megtartotta magát 3350 felett végül, így kedvező hangulat esetén a 3800-as szintek is elérhetőek lennének rövid távon. Ellenkező esetben, 3350 törése esetén viszont hamar jöhet a 3000 tesztje újra. Sorsa alapvetően a hétvégi eseményektől függ természetesen. Egy friss felmérés szerint 15 százalékos részvétel lehet a végtörlesztési programban, mely alacsonyabb a 20-25 százalékos jelenlegi piaci várakozásnál és a Raiffeisen OTP modelljében használt 25 százaléknál is, így ez akár pozitívan is hathatna az árfolyamra. Ugyanakkor a kormánypárt az utóbbi napokban jelezte, akár további lépések is lehetnek annak érdekében, hogy csökkenjen a devizahitelesek aránya, így a politikai kockázatok újból nőnek.
Továbbra is kedvező a kép a Molban, de a 17500-as szinteket nem sikerült áttörnie felfelé. Kedvező hangulat esetén minden további nélkül megvalósulhat a kitörés, technikailag jelentősebb teret is nyitva felfelé (ajánlás Mol long 17650-ről). Lefelé 16000 körül vannak támaszok. A Mol horvát leánya, az INA jövő pénteken teszi közzé gyorsjelentését, mely részben a sisaki finomító állása illetve a kuna negyedév végi erőteljes gyengülése miatt lényegesen gyengébb lehet az előző negyedévekben tapasztaltnál. Ennek lehet némi negatív hatása a papírra, azonban az egyedi hatásoktól eltekintve továbbra is pozitív a kép, így jelentős árfolyamreakció nem lenne indokolt.
Az MTelekomban valóban megállt az esés 500-nál melyek elesése csak akkor lehet realitás, ha a kinti piacok is visszaesnek korábbi kitörési pontjaik alá markánsabban. Ugyanakkor felfelé is korlátozott a tér 530-nál. A Richter sikertelenül próbálkozott a héten a 37000-es masszív ellenállások áttörésével, miután rövid távon túlvett a papír némi konszolidáció egészséges is lenne. A gyors emelkedés miatt technikai támaszok csak 34000 alatt találhatóak. Egyelőre nem lehet a 37000 áttörésére számítani, inkább sávozás következhet. Folyamatosan menetelt felfelé a szektortárs Egis. Olyannyira, hogy a Raiffeisen véleménye szerint el is érte azokat a szinteket, amelyet első körben reálisan elérhetett, a 17500-18000 masszív ellenállás. Aki rövid távra vette érdemes lehet profitot realizálni, középtávra tartható.
mfor.hu