A statisztikai hivatal "nyers" adatok tesz közzé abban az értelemben, hogy eddig egyértelmű szezonalitás volt megfigyelhető – a téli időszak megemelkedett munkanélküliségi adatokat hozott, hiszen az mezőgazdasági és építőipari idénymunkák ekkor nem jellemzőek. A mostani szezonban azonban a munkanélküliség éppen csökken (januárban 8,9%-ra), ahelyett hogy növekedne. A rejtvény mögött az állami beavatkozás áll túlnyomórészt - a közfoglalkoztatás programja szívja fel az állástalanokat nagy mértékben. A foglalkoztatás 4 millió 30 ezer főre emelkedett, a javulás azonban durva becsléseink szerint mindössze 20 százalékban köszönhető a privát-szektornak. A KSH ismertetése szerint amúgy a 15-64 éves korosztály foglalkoztatási rátája elérte a 60 százalékos szintet, ami azt jelenti, hogy az elmúlt négy évben nagyjából a felét sikerült ledolgozni az EU-átlagtól (65%) való elmaradásból. A kérdés persze az, a közfoglalkoztatás mekkora mértékben segíti elő a későbbi elhelyezkedést - erre viszont nincsenek egyelőre kimutatások.
A beruházások növekedése is pozitív - a negyedik negyedévben az egy évvel azelőtti szinthez képest 14,9 százalékkal nagyobb volt mértéke. Itt is az állam azonban a javulás mögötti legnagyobb faktor: a költségvetési beruházások mértéke 50,8 százalékkal emelkedett egy év alatt, miközben a privátszektor 4,8 százalékkal növelte beruházásait. Ez természetesen az idei választások előtti felfutáshoz köthető, és értelemszerűen nem fenntartható. A későbbiekben talán az MNB Növekedési Hitelprogramja adhat némi löketet (ezúttal már a privátszektornak). A jegybank azzal számol, hogy a második negyedévben fog igazán felpörögni a program. Erre szükség is lesz, hiszen tájékoztatása szerint múlt hét péntekig mindössze 50 milliárd forint értékben történt hitelkihelyezés az NHP második fázisában (ami október óta él).
Folytatódott a negatív hangulat a hazai piacon
Gyorsjelentések mellett az ukrán helyzet és a hó vége is közrejátszott, hogy volatilis kereskedésben először 2012 szeptembere óta nem látott szinteket érintsen a BUX index, hogy hosszú alsó kanócot hagyva 17700 pont felett zárjon. Pozitívum, hogy a csökkenéshez január közepe óta nem látott alacsony forgalom párosult. Támaszt a 17200 pont nyújt, míg az emelkedésben a 17850/18000 pont akadályoz, írják a Raiffeisen elemzői.
Az OTP folytatta immár 5 hete tartó egyre alacsonyabb csúcsok sorozatát. A bankpapír 2012 novembere óta nem látott alacsony szinteken is jár, és végül zárt is. Sajnálatos módon sérült a 4000 forintos támasz, ami a tavalyi év egészét sértetlenül kibírta. A csökkenéshez 4 hete nem látott erős forgalom párosult, ami arra enged következni, hogy a 3700 forintos szintek is érintésre kerülhetnek. Főleg, hogy technikai túladottságról még nem beszélhetünk és a Bollinger-szalagot (3999) is csak most kezdte el feszíteni igazán. Az ukrán helyzet átmeneti izgalmát már tartalmazza a jelenlegi árszint. Tényleges, esetleges jövőbeli várható károkról bővebbet majd csak a március 7-i gyorsjelentésben kapunk.
A Mol publikálta negyedéves számait, amelyek alapból csalódást keltettek, de ami megrázta a befektetői közösséget, hogy az olajipari vállalat csökkentette kitermelhető földtani vagyonára irányuló becslését. A cég nem zárkózik el osztalék fizetéstől és további felvásárlási célpontokat keres. Úgy tűnik jelentkeznek vevők az INA-ra, így bőségesen lesz miből fedezni a hatékonyság javítási programját és a felvásárlásokat is. A papír november vége óta nem látott forgalommal esett 2009 júliusa nem látott szintekre. A papír az elmúlt 4 hétből immár harmadszorra esik. Támaszt a várható további csökkenésben a 12700 forint és 11800 forint biztosíthatnak. Felfelé legalább a 13800 forintot kellene meghaladni a fordulathoz.
A Magyar Telekom is publikált eredményeit, amelyek vártnak megfelelően alakultak, de a profit oroszlánrészét a kisebbségi tulajdonosok kapták. Folytatódott a klasszikus telekommunikációs üzletágat hanyatlása, az IT-és energia-szolgáltatások előretörése mellett. A cég idén nem fizet osztalékot, de bízunk abban, hogy jövőre már a korábbi mennyiséghez közelítőt tud majd ajánlani. Az idei évre 3 százalékos árbevétel csökkenés mellett 3-6 százalékos EBIDTA mérséklést és 87 milliárd forintos beruházást tervez. Az árfolyam az elmúlt 3 hétből másodszorra drágul. Sikerült visszakerülni az 50 hetes mozgóátlag (330) fölé, de a forgalom 3 hete nem látott alacsony szintű volt. Cél a 340 meghódítása a 360 forint felé menet. Támaszt a 320 forint nyújt.
A Richter a péntek zárásbeli felkötésnek köszönhetően (hó végi átsúlyozás?) 4000 forinton zárt, miközben a héten járt októberi mélypontjain is. Két hete nem látott erős forgalom párosult a héthez, ami óriási alsó kanóccal zárult. Bízhatunk abban, hogy megtörtént a korrekció és célba veszi a 4200 forintos szinteket. A jövő héten az OTP-é a fő szerep, míg fennmaradhat a nemzetközi vásárlók pozitív hangulata.
mfor.hu