Az utóbbi napokban felerősödött bizonytalanság kedden is kitartott a New York-i tőzsdén, a befektetők továbbra sem tudják megbecsülni, milyen hosszú és mennyire súlyos lesz a recesszió, mely elkerülhetetlennek tűnik. A kereskedés utolsó órájában aztán felpattantak a vezető mutatók, a Standard & Poor's napközben még 2003-as mélypontját tesztelte.
A Dow Jones ipari index 1,83 százalékos erősödés után 8424 ponton zárta a keddi kereskedést. A Standard & Poor's közel 1 százalékot javított a zárásra, 859 pont lett az értéke. Korábban 2003-as mélypontját tesztelte 818 pontnál a mutató. A technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 1,22 százalékkal erősödött a nap végére, 1483 pontig kapaszkodott fel.
A recessziós félelmek miatt a kisbefektetők bizonytalanok, az intézményi befektetők, például a hedge fundok pedig szintén távol tartják magukat a piactól. A tőzsdei szakemberek részben azzal magyarázzák a kereskedés végén az emelkedést, hogy a portfóliómenedzsereknek le kellett cserélniük részvényeik egy részét,. az Anheuser-Busch sörgyártó részvényei ugyanis kikerültek a S&P 500 indexből, miután a belga InBev felvásárolta a céget.
Emellett a kereskedés első felében az esést sokan arra használták fel, hogy vonzó árszinteken jussanak részvényeket, ezt az optimizmust a vállalati hírek is alátámasztották. A Hewlett Packard például bejelentette, hogy negyedik negyedéves és 2009-es eredményei várhatóan jobbak lesznek majd, mint amire a Wall Street számít.
Az elemzők többsége szerint a piac továbbra is keresi mélypontját, a következő napokban újra tesztelheti a korábbi mélységeket a tőzsde. A szakemberek szerint több erőt kéne mutatnia a részvénypiacnak ahhoz, hogy ki lehessen jelenteni: elérte mélypontját.
Egyre több közgazdász véli úgy, hogy az elmúlt két évtized legsúlyosabb recessziója elé néz az amerikai gazdaság, az ezzel kapcsolatos félelmek csak tovább erősítették a pesszimizmust. A kedden megjelent makroadatok közül érdemes kiemelni a termelői árakat, melyek a vártnál nagyobb mértékben estek vissza októberben.
A három nagy amerikai autógyár - a General Motors, a Ford és a Chrysler - 25 milliárd dolláros mentőcsomagot kértek a Kongresszustól, hogy elkerüljék a még nagyobb bajt a gazdaságban. A demokraták támogatják a kezdeményezést, hiszen így több százezer állást menthetnének meg, a republikánusok és Bush elnök azonban nem akar újabb kiadásokat a már elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomag mellett. A Ford árfolyama 2,3 százalékkal csökkent a nap végére, míg a General Motors 2,8 százalékot bukott értékéből.
A Hewlett Packard a kedvező eredményelőrejelzéseknek köszönhetően 14,5 százalékkal tudott erősödni a nap végére, míg a Yahoo-részvények 8,7 százalékkal ugrottak meg, miután Jerry Yang alapító bejelentette, hogy lemond vezérigazgatói posztjáról. Az elemzők szerint ez annak az előjele lehet, hogy a Yahoo-t eladják a Microsoftnak, mely korábban érdeklődött a cég megvétele iránt.