3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kereskedés legvégén pattantak vissza a vezető amerikai részvényindexek, miután napközben a Standard & Poor's öt évvel ezelőtti mélypontját tesztelte. A Dow végül 1,83 százalékkal zárt hétfői értéke felett, de a többi mutató is erősödni tudott. A piac továbbra is a recessziós félelmek miatt nyújt hullámzó teljesítményt.

Az utóbbi napokban felerősödött bizonytalanság kedden is kitartott a New York-i tőzsdén, a befektetők továbbra sem tudják megbecsülni, milyen hosszú és mennyire súlyos lesz a recesszió, mely elkerülhetetlennek tűnik. A kereskedés utolsó órájában aztán felpattantak a vezető mutatók, a Standard & Poor's napközben még 2003-as mélypontját tesztelte.

A Dow Jones ipari index 1,83 százalékos erősödés után 8424 ponton zárta a keddi kereskedést. A Standard & Poor's közel 1 százalékot javított a zárásra, 859 pont lett az értéke. Korábban 2003-as mélypontját tesztelte 818 pontnál a mutató. A technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 1,22 százalékkal erősödött a nap végére, 1483 pontig kapaszkodott fel.

A recessziós félelmek miatt a kisbefektetők bizonytalanok, az intézményi befektetők, például a hedge fundok pedig szintén távol tartják magukat a piactól. A tőzsdei szakemberek részben azzal magyarázzák a kereskedés végén az emelkedést, hogy a portfóliómenedzsereknek le kellett cserélniük részvényeik egy részét,. az Anheuser-Busch sörgyártó részvényei ugyanis kikerültek a S&P 500 indexből, miután a belga InBev felvásárolta a céget.

Emellett a kereskedés első felében az esést sokan arra használták fel, hogy vonzó árszinteken jussanak részvényeket, ezt az optimizmust a vállalati hírek is alátámasztották. A Hewlett Packard például bejelentette, hogy negyedik negyedéves és 2009-es eredményei várhatóan jobbak lesznek majd, mint amire a Wall Street számít.

Az elemzők többsége szerint a piac továbbra is keresi mélypontját, a következő napokban újra tesztelheti a korábbi mélységeket a tőzsde. A szakemberek szerint több erőt kéne mutatnia a részvénypiacnak ahhoz, hogy ki lehessen jelenteni: elérte mélypontját.

Egyre több közgazdász véli úgy, hogy az elmúlt két évtized legsúlyosabb recessziója elé néz az amerikai gazdaság, az ezzel kapcsolatos félelmek csak tovább erősítették a pesszimizmust. A kedden megjelent makroadatok közül érdemes kiemelni a termelői árakat, melyek a vártnál nagyobb mértékben estek vissza októberben.

A három nagy amerikai autógyár - a General Motors, a Ford és a Chrysler - 25 milliárd dolláros mentőcsomagot kértek a Kongresszustól, hogy elkerüljék a még nagyobb bajt a gazdaságban. A demokraták támogatják a kezdeményezést, hiszen így több százezer állást menthetnének meg, a republikánusok és Bush elnök azonban nem akar újabb kiadásokat a már elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomag mellett. A Ford árfolyama 2,3 százalékkal csökkent a nap végére, míg a General Motors 2,8 százalékot bukott értékéből.

A Hewlett Packard a kedvező eredményelőrejelzéseknek köszönhetően 14,5 százalékkal tudott erősödni a nap végére, míg a Yahoo-részvények 8,7 százalékkal ugrottak meg, miután Jerry Yang alapító bejelentette, hogy lemond vezérigazgatói posztjáról. Az elemzők szerint ez annak az előjele lehet, hogy a Yahoo-t eladják a Microsoftnak, mely korábban érdeklődött a cég megvétele iránt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!